Kurtuluş Savaşı Döneminde Söğüt

Aşağıdaki yazıyı Söğüt Şenlikleri sitesinden aldım . Umarım hoşunuza gider , ayrıca sitede Söğüt’ün tarihi hakkında enteresan bilgiler var.

Bu sitede emekleri geçenleride kutluyorum.

* * * *

Hiç kuşku yok ki I. Dünya Savaşı sonunda yurdumuzun işgal edilmesinden, en fazla zarar gören bölge Söğüt, Bilecik ve dolayları olmuştur.Bu bölgeleri işgal ederek uzun bir süre halka zulüm eden Yunanlılar, geçmişten gelen öfke ve kinlerini masum halktan almaktan bile sakınmamışlar, bununla da yetinmeyip bu kentleri harap etmişlerdir.

Söğüt ve çevresine gelen misafirler merakla soruyorlar, “Osmanlı İmparatorluğunun kurulduğu bu topraklarda, ibadethâne ve resmi binalardan başka Osmanlı’yı hatırlatacak neden tek bir yapı mevcut değil…” Bu acı sorunun cevabı çok basittir…

Bir çekirge sürüsü gibi, işgal ettiği toprakların üzerinde verimli ve sevimli ne varsa talan eden Yunan ordusu, gittiği her yeri bir kere yaktıysa Bilecik ve Söğüt’ü üç kere yakmıştır… Masallardaki kötü kalpli “haramî”nin, “hırsız”ın, “arsız”ın yerini, gerçekte Yunan askeri almış ve adeta “Taş üstünde taş, gövde üstünde baş” bırakmamacasına Söğüt ve Bilecik’i yakmış, yıkmış, talan etmiştir. Yangınlar sırasında sadece Bilecik’te 1956 ev, 331 dükkân, 18 han, hükümet konağı, tüm ipek fabrikaları, okul, cami ve türbeler yanarak kullanılamaz duruma gelmiştir.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, Söğüt’te tek bir tane bile Osmanlı Döneminden kalma ev bulunmamaktadır. Bilecik’te yıktığı evler de kâr etmeyince Müslümanların en çok kutsal saydıkları yerlere, camilere saldırmış ve Eski Bilecik’in yerleşim mahalinde bulunan bütün camileri kullanılmaz hale getirmiştir. Bu camilerden geriye şerefesinin üstü olmayan boynu bükük minareler kaldı.

Sırplar’ın Bosna’daki Müslüman kardeşlerimizin bağımsızlığını engellemek için saldırdıklarında toplarla minarelerinin tepelerini uçurmalarını ve şerefesinin altındaki bölüme dokunmadıklarını televizyondan izleyerek bir anlam veremeyenler, aynı zulmün yaklaşık 80 yıl önce öz vatanımızda da yapılmış olduğunu Bilecik’e gelip görsünler.

Söğüt’te Ertuğrul Gazi’nin türbesini kurşun yağmuruna tutan, bununla da yetinmeyip kabri şerifine zarar veren ve arsız bir edayla “Kalk da kurtar bakalım vatanını” diyen Yunan, kaderin şu cilvesine bakın ki, yine ilk tokadı 700 küsür yıl önce kılıcının hakkıyla fethettiği Ertuğrul Gazi’nin topraklarında ve Ertuğrul Gazi’nin torunlarından yemiştir…ve II. İnönü Savaşları; Bilecik, Söğüt ve Bozüyük üzerinde oluşturulan bir savunma hattında gerçekleşmiş ve bu iki savaş da kesin olarak Türk askerinin zaferiyle sonuçlanmıştır… Bu savaşları kazandıran en büyük etken, Söğüt ve çevresinde yaşayan onurlu ve dinini, namusunu ve vatanını kurtarmaya kararlı bir halkın işgalcilerin karşısına çıkmış olmasıdır.

Bu tespitimiz için elimizde bir de belge var:

Söğüt Mudafa-i Hukuk Cemiyeti’nin 9-10 Temmuz 1920 tarihinde Bilecik, Yenişehir, Göynük, Geyve, Nallıhan, Mudurnu, Eskişehir, Kütahya, Mihalıççık, Simav, Gediz, Uşak, Sivrihisar sancak ve kazalarıyla Osmaneli, Taraklı, Küplü, Emet, Pazarcık, Tavşanlı, Seyitgazi Nahiye ve Belediye Mudafa-i Hukuk Cemiyetlerine çektiği telgraflar Ertuğrul Gazi’nin torunlarındaki olgunluk ve vatanperverliği de gözler önüne sermektedir:

  • “… Önünden kaçtığınız düşmanın kuvvet ve kıymeti nedir? Bu müslüman yurdunda bu sefil düşmana karşı koyacak, ırzına, dinine, toprağına, kitabına sadık, ecdadına layık evladı kalmadı mı? Tüfeği olmayanların orak ve baltası da mı yoktur? Ecdadın lanetine muhatap kalmayı Söğüt halkı asla kabul etmeyecektir. İmkan her nereye kadar müsait ise erkek, dişi, genç, ihtiyar düşman karşısına gideceğiz. Sizleri de Müslüman Türk kanını, din ve namus hissiyatınızı bizimle beraber çalışmaya her fikri, her nifakı bugün için terk etmeye davet ediyoruz. Din, namus ve vatan namına …. yarına kadar netayic-i teşebbüsatınıza dair cevabınızı bekleyerek evlatlarımızı cepheye göndermek üzere sözümüze burada hitam veriyoruz.”

Bu olgunlukta bir cemiyete sahip olan bir bölgeden, 600 yıl üç kıtaya sahip bir imparatorluğun doğmuş olmasına şaşmamak gerekir. Kuruluşun beşiği olan bölgemiz, Kurtuluş savaşında da üzerine düşen vazifesini yerine getirmiş ve büyük Osmanlı medeniyetinin kurucusu atalarını utandırmamıştır…

Reklamlar
Bu yazı Osmanlı, Savaşlar, Tarih, Türkiye, Yunanistan içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s