Hiroşima’nın 59.Yıldönümü

Bugün 6.Ağustos ve Hiroşimaya atılan Atom Bombasının 59. yıldönümü.

59 yıl sonra Abd Irak’ta utanmadan “ olmayan kitle imha silahlarını “ ararken bu silahların babasını kullandığını unutmuş gözüküyor. Verdiği emirle 6.Ağustos Hiroşima (230,000 ölü ) ve 9.Ağustos Nagazaki’de (70,000 ölü ) toplam 300,000 kişiyi gözünü kırpmadan öldüren Abd başkanı Harry Trumann mezarında herhalde pek rahat olmasa gerek. ( ayrıca Hiroşima’da tutklu olan 20 civarında ABD’li pilot’ta bu saldırıda can verdi ve yine tipik olarak bu Abd kamuoyundan 30 sene saklandı )

Bu bombalamanın gerekli olup olmadığı ise halen tartışılıyor. Bombalamaya en büyük gerekçe olarak Japonya’ya yapılacak bir istilada kaybedilecek binlerce Amerikan askerinin hayatını kurtarmak gösterilmiştir. Ama gerçek böylemi ?

Haziran 1945’te Trumann’ın emriyle askeri stratejistler olası bir Japonya çıkarmasındaki kayıpları hesaplandı. Yapılan tahminlere göre 40,000 ölü , 150,000 yaralı , 3,500 kayıp verlecekti.

Fakat açıklanmayan bir şey vardı , Japonya bombalamadan aylar önce teslim olmaya çalışyordu. 5-Mayıs-1945’de Abd gizli servisince ele geçirilen mesajda Japonların teslim olmayı kabul edebilecekleri ima ediliyordu. Ayrıca savaşın bitiminde US Strategic Bombing Survey raporunda Japonyanın ABD’nin planladığı 1-Kasım-1945 işgalinden önce teslim olmasının kesin olduğu yazıldı.

Bu bombalama ilk bombanın yapıldığı Los Alamos tesisinin direktörü Robert Oppenheimer’i de çok rahatsız etmişti ve Ekim 1945’te Oppenheimer istifa etti.

Daha sonra Trumann ile aralarında şöyle bir dialog geçti :

  • Oppenheimer : Bay Başkan elimde kan var.
  • Truman : Merak etme yıkayınca geçer !!!

Daha sonra Truman yardımcısına bu adamı bir daha görmek istemediğini söylemiş.

Gördüğünüz gibi nesiller geçiyor ve mentaliteler değişmiyor. Bugünkü başkan Bush ve adamlarının düşünce tarzı ve davranışları ile Truman zamanının düşünce tarzı bence aynı.

Onun içinde olan katliamlarda üç aşağı beş yukarı aynı. Irak’ta kullanılan Uranyum mermilerinin ( ki 4,000 ton olduğu söyleniyor ) Hiroşima’dan çok fazla bir farkı yok. Kimbilir Irak’ta kaç nesil bu mermiler yüzünden heba oldu ve olacak.

ABD’nin kendisinin Kitle imha silahlarına sahip olma hakkı var. Birkaç dostunun var. Israil’in Nükleer silahları gündeme gelince kafasını çevirme hakkı var.

Iyi değilmi?

Reklamlar
Bu yazı ABD, Savaşlar, Tarih içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s