4. Nesil Savaş Taktikleri

Iki hafta evvel Washington Post’ta çıkan bir yazıda Irak’taki savaşın 3.Bölümünün açıldığı belirtiliyordu. WP’ya göre bu safhalar söyledir :

  1. Bölüm : ABD ordusuyla Irak ordusunun arasındaki klasik savaştı ve Bağdat’ın düşmesiyle sona erdi.
  2. Bölüm : Baas Partisi’ne bağlı direnişçiler özgürlük mücadelesi için gerilla savaşı başlattılar.
  3. Bölüm : Bu bölüm savaşın en kanlı ve sonuç alıcı olmaya aday kısmı. Irak dışından gelen aşırı dinci savaşçılar , Irak’taki Müslüman güçlerle kuvvetlerini birleştirip politikayı çok aşan hedefler ve din uğruna çarpışmaya başladılar.

Bu Askeri uzmanlara göre tipik bir “4.Nesil Savaş”tı. Bağdat’taki 1.Zırhlı Birlik karargahındaki istihbarat odası kısa süre evvel Baas Partisine bağlı direnişçilerle ilgili istihbarat notlarıyla doluydu, fakat şimdi giderseniz bu notların tamamen kaybolmuş olduğunu , yerine Hamas , El Kaide gibi grupların notlarının ve “Organizasyon şemalarının” doldurduğunu görürsünüz.

WP yazısında bir istihbarat subayının sözlerine de yer vermiş : “Şu anda Irak’taki direniş birçok merkezden yönetiliyor ve kimlerin olduğunuda tam bilemiyoruz” Yani bu Irak’ta savaşın “3.Bölümüne” hoşgeldiniz demektir.

Eski Baas partisi üyeleri tabiiki direnişe devam edeceklerdir ama ABD’nin karşısına çıkan 4.Nesil Savaş çok daha öldürücü ve tehlikeli olacaktır.

Bu da ABD için kötü haber.

Şimdi gelelim nedir bu 4. Nesil Savaş konusuna.

Bu tip savaşta birbirinden bağımsız çok sayıda grup kendi gündemlerini kendileri yaratır. Bu grupların birini yok ederseniz hiçbirşey değişmez, çünki daha bir sürü grup vardır. Işgal gücünün saldırabileceği bir düşman merkezi yoktur, sayıca çok daha fazladırlar, çok sayıda ölü verebilirler ama savaşmaya aynı şevkle devam ederler.

Daha da önemlisi karşınızda konuşabileceğiniz ve pazarlık yapabileceğiniz kimse yoktur. Klasik savaşlarda bir yerden sonra düşmanla konuşur anlaşır ve savaşı bitirirsiniz. Fakat Düşmanı motive eden şey dinse ve karşınızda çok sayıda bağımsız grup varsa, kim kiminle neyi konuşacak ve neyin pazarlığını yapacak. Şu anda Felluce gibi şehirlerde olanlarda bunu doğruluyor. ABD karşısında pazarlık yapacak muhattap bulamamaktadır.

Bu durumda ABD için iki alternatif vardır. Ya sonsuza kadar savaşacak ya da Irak’tan çekilecek, ki ikisi de mağlubiyet anlamına gelir.

Önümüzdeki günlerde olabileceklere bakarsak, Baas partisine bağlı direnişçiler bildiğimiz taktiklerle savaşmaya devam edecektir, fakat dinci unsurlar yeni taktiklerle ABD’nin karşısına çıkacaktır. Mesela kadınlar, çocuklar direnişe aktif olarak katılacaklar, intihar bombacıları giderek artacak, bu kalabalık direnişlerde ABD ordusu kalabalıkların üzerine ateş açmak zorunda kalacak ve yeni katliamlar olacaktır.

Bu katliamlar direnişçilerin isteyip de bulamadığı seydir zaten. Her ölüm direnişçilere yeni askerler kazandıracaktır. Bu yaz bütün bu anlattıklarımın artan bir şiddette gerçekleşmesi ihtimali çok yüksektir ve orta-uzun vadede ABD’ye Vietnam benzeri bir şekilde Irak’tan çıkmak dışında bir seçenek kalmayacaktır. ( Belki de çok daha kısa sürede )

Şu anda eğitilen ve sokağa salınmak istenen Irak emniyet güçlerinin gittikçe artan kısmı direnişçilere casusluk yapacaktır. (şu anda bile bu güçlerin %20’sinin casusluk yaptığı ve bilgi taşıdığı tahmin edilmekte) Zaten ikmal konvoylarının bu kadar kolay ve sık vurulması ancak direnişçilerin içeriden bilgi alması sonucu olabilir.

4.Nesil Savaş taktikleri ABD’nin karşısına sadece Irak’ta değil Afganistan, Haiti, Kosova ve kısmen Pakistan’da da çıkacaktır. ABD dünya polisliğini oynamaya devam ettikçe ve yönetimleri askeri güçle değiştirmeye kalkıştıkça bu liste uzayıp gidecektir. Her ne kadar ABD gözünü karartmışsada hepsinde savaş uzadıkça zor duruma düşmesi kaçınılmazdır.

Şu anda Pentagon’da 4.Nesil Savaş konusunda yoğun çalışmalar yapılmaktadır ve Irak’tan gelen bilgiler ve Israil’in Gaza ve West Bank’ta yaşadıkları ışığında yeni taktikler geliştirilmeye çalışılmaktadır. Fakat durum çok ümit verici değildir.

Ayrıca şehir savaşı konsepti ABD hava ve kara güçleri içinde yeni bir konsepttir. Batıdaki gelişmiş şehirler yoğun bombardımanla dize getirilebilirken, 3.dünyanın kaotik şehirlerine aynı bombardıman fazla etki etmemektedir. Bunun için direkt sivil halk hedef alınmakta ve morallerini bozmaya çalışmaktadırlar. Planlamada hangi bölgede ne kadar sivil kayıbın politik kabul edilebilir olduğu çıkarılmaktadır.

Kara kuvvetleri ise şehir savaşı eğitimlerinde kullanılmak üzere 3.dünya şehirlerinin modellerini inşaa etti ve askerleri buralarda eğitti. Tabii evdeki hesap çarşıya her zaman uymuyor ve ABD ordusu gittikçe artan bir şekilde Israil’leşmektedir

Yani uzun lafın kısası Irak bataklığı giderek artan bir güçle ABD’yi ve ortaklarını içine çekmektedir.

Reklamlar
Bu yazı ABD, Ortadoğu, Savaşlar içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s