Altın , Petrol ve Terörist saldırılar

Son günlerde fısıltı gazetelerinde önümüzdeki aylarda 11-Eylül’ü aratacak bir saldırının yapılacağı bolca konuşulmakta. Bu dedikodular ABD hükümetinin terörist saldırıların beklendiği yönünde yaptığı açıklamalardan sonra dahada arttı.

Bu olası saldırının ya ABD veya Almanya-Fransa gibi AB ülkelerinden birinde olacağı ve kimyasal-biyolojik silahların kullanılabileceği konuşulmakta. Yine bu saldırının etkisi azaltılmış Anthrax türevi kullanılarak yapılma ihtimalininde yüksek olduğu fısıldanmakta.

Bu şüphelere geçen hafta olan iki olayda tuzbiber ekti.

Birincisi ABD Merkez bankası olan FED son 4 haftada para arzını (M3) tam 155 Milyar USD arttırması. Bu büyük artışın nedeni izah edilemiyor , acaba önümüzdeki günlerde olacak bir karışıklık için yedek rezervmi hazırlanıyor ? Bizim bilmediğimiz bazı şeyler birileri tarafından biliniyormu ? Makalenin tamamını aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

http://www.safehaven.com/article-1597.htm

(bu arada FED ABD Merkez bankası olarak bilinsede aslında sahipleri şahıslar olan ve dolar basma yetkisine sahip olan bir özel bankadır)

Ikincisi San Diego Tribune Gazetesinin haberine göre ABD’nin envanterindeki 12 uçak gemisinin şu anda tamirdekiler hariç tamamı ( 7 uçak gemisi Grubu, her grupta 6 savaş gemisi , bir uçak gemisi ve bir denizaltı var ) önümüzdeki hafta savaş yükleriyle denizde olacaklar ve nereye gidecekleride açıklanmadı.

Bu da son Irak savaşından beri olmamış bir faaliyet. Yine yazılanlara göre bu 7grup en az Eylül başına kadar denizde kalacak.

Böyle bir saldırının dünya ekonomisi üzerinde nasıl bir etki yaratacağını anatmama gerek yok herhalde. Zaten bunada “ Mega 11-Eylül ” adını takmaları boşuna değil.

Bu saldırılar eğer olursa (ki inşallah olmaz, yazdığımızla kalırız) en büyük etkisi iki madde üzerinde olacaktır.

Petrol : Suudi Arabistan’daki ufak bir saldırı sonrasında son günlerdeki petrol piyasasının nasıl sinirli ve huzursuz olduğuna bakarsak , bu kadar büyük bir saldırı sonrasında petrol fiyatlarının büyük bir sıçrama yapması kaçınılmaz.

Bu artışında 5-10 USD olmayacağı kesin. Uzmanların tahmini fiyatların 100 USD civarına oturacağı yönünde. Tabii ilk günlerde panik zamanında daha yüksek seyredeceği de tahmin edilebilir.

Altın : Altın tarihteki krizlerde her zaman petrolle beraber yükselmiştir. Onun için Altın fiyatlarınında 600-700 Usd arasında olacağı kesin gibi.

Bir diğer konuşulan konuda Suudi Arabistan’da çıkabilecek büyük çaplı bir ayaklanma ve saldırı sonucu petrol tesislerinde olabilecek aksaklıklar. Tahmin edilebileceği gibi Suudi Arabistan’ın kendi başına bu olayları kontrol edebilmesi imkansızdır.

Bölgede zaten hazır olan ABD ve Ingiltere’nin silahlı kuvvetlerinden yardım istemesi kaçınılmazdır. ( ne tesadüf ) Bu da zaten onların arayıpta bulmadığı bir şeydir ve böylece petrol bölgeleri tamamen ABD/Ingiltere kontrolüne geçer. Şu anda zaten adı konmasa bile fiili olarak küçük Körfez Ülkeleri bu durumdadır.

Bu durumda ABD diğer ticari blok ülkeleri olan AB , Çin , Hindistan , Japonya gibi ülkelere şöyle diyebilir. Petrol istiyorsanız verebileceğiniz fiyat nedir ??

AB nüfus ve gelir açısından ABD ile kıyaslanabilir ama askeri güç olarak esamesi okunmaz.Çin’in Ortadoğuda operasyon yapma kapasitesi yoktur. Hindistan’da aynı durumdadır. Tabii bu durumda ABD’nin senelerdir ordusu için harcadığı yüzmilyarlarca dolar birden çok küçük gözükecektir. ABD’nin şu andaki asker sayısı bu kadar büyük bir bölgeyi kontrol etmeye yetmeyecektir , ama ABD’de hazırlanmakta olan kanunda zaten mecburi askerlik getirilmek istenmektedir , buna Ingilterenin de katılması kaçınılmazdır.Ayrıca Polonya ve Avustralya gibi ülkelerden lejyonerlerin kiralanmasıda gündemdedir.

Bu senaryonun denenip denemeyeceğini yakında göreceğiz , fakat ABD için zaman daralıyor ve birşeyler yapılıp dengeler değiştirilemezse yenilgi kaçınılmaz. ABD’nin çekilmesi halinde en zor duruma düşecek olanda Israil’dir. Bu da durumları gerçekten çok tehlikeli yapıyor.

Yani önümüzde çok kritik günler var ve hepimizin çok dikkatli olup ekonomik olarak yere sağlam basmamız gerekiyor. Umarım bütün yazılanlar senaryo olarak kalır ve gerçekleşmez.

Reklamlar
Bu yazı ABD, Savaşlar, Türkiye, Şirketler içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s