Grup 13 ve Suikastler

13 Batı dünyasında genellikle uğursuz bir numaradır, fakat Iskandinav ülkelerinde bu numara ölümü temsil eder. Günümüzde Ingiltere’de “Grup 13“ adındaki çok gizli paramiliter grupta adını ölümü temsil eden 13’den almıştır. Bu grubun kuruluş amacı suikastlerdir ve her zaman arka planda kalmıştır ve onun için hakkında çok az şey bilinir.

Eski bir gizli ajan olan Gary Murray Grup 13 hakkında bir kitap yazmaya başlamıştı. Bir gün evinden çıktığı zaman bir Transit kamyonetin içine çekildi, kafasına bir silah dayandı ve bir ses ona bu kitaba devam ettiği taktirde başına bazı şeyler geleceğini söyledi. Murray mesajı almıştı ve kitap konusu bir daha açılmamak üzere kapandı , herhalde şimdi çiçekler üzerine bir kitap yazıyordur!!

Grup 13’ün kökleri esas olarak 1970’lerde Kuzey İrlanda’da görev yapan eski SAS askerleri ve istihbarat Ajan’larına dayanıyor. SAS (Special Air Service’in kısaltılmışı) dünyadaki en usta özel kuvvetlerinden biridir. 2.Dünya savaşında David Sterling adında bir komando subayı tarafından kurulmuştur. Amacı düşman hatlarının gerisine sızıp sabotaj ve suikastler organize etmekti. 1969 yılında SAS Kuzey Irlanda’ya IRA örgütüne karşı operasyonlar düzenlemek üzere gönderildi.

O zamanlar Irlanda’da MI5 ve MI6 arasında etkinlik savaşı vardı, ve birbirlerinin yerlerini IRA’ye söylemek , birbirlerini bombalayıp suçu IRA’ya atmak dahil çeşitli olaylar yaşanıyordu.

1974 yılı Ingiltere için çok kritik bir yıldı. Şubat’taki Işçi Partisinin seçim zaferinden sonra bir darbe olacağı söylentileri yoğunlaşmıştı. Sağ gruplar Başbakan Wilson’u ve bazı bakanları kömünist olarak kabul ediyorlardı ve Ingiltere’yi Rusya’ya satacaklarını düşünüyorlardı. Bunu önlemek içinde her türlü operasyonu planlıyorlardı.

Bu gruplardan biride GB75 denen ve David Sterling tarafından kurulan bir gruptu ve hepside el altından gizli servisler tarafından destekleniyordu. Yine 1970’lerde kurulan adı Resistance and Psychological Operations Committee (RPOC) olan bir başka esrarengiz örgütte mevcuttur. Bu örgütün amacı eğer Rusya (o zamanki SSCB) Ingiltereyi işgal ederse direnişi örgütlemekti. Sonradan bu grup sonrdan başka işlerde de kullanıldı.!!!

Yine enteresan bir olay da eski SAS üyesi ve Kutup kaşifi olan Ranulf Fiennes’in başına gelmiştir. Yazdığı The Feather Man adlı kitapta Fiennes birgün kendisinin öldürülmesi için bir kontrat açıldığını (!) , ve peşinde suikastçiler olduğunu öğrenir. Yine SAS içindeki gizli bir grubun ( ki bunun Grup13 olduğu iddia ediliyor) bunu öğrenip bu suikastçileri ortadan kaldırdığını da öğreniyor. Eski SAS üyesi Fiennes böylece bu grubun mevcudiyetinide keşfetmiş oluyor.

Grup13’ün izlerini taşıyan bir başka olayda 17 Nisan 1984’de Polis Memuru Yvonne Fletcher’in Libya büyükelçiliği önünde vurulmasıdır. Fletcher’in ölümü Ingilterde büyük bir nefret yaratmış ve Libya’lı diplomatların istenmeyen adam ilan edilmesine neden olmuştu. Halbuki daha sonra bu olayın Libya ile ilgisi olmadığı ve Ingiliz gizli servisinin planladığı sıkça yazıldı.

Fletcher’in ölüm şeklinden yola çıkan uzmanlar bu atışın SAS’ın kullandığı “Terminal Velocity” tekniğiyle yapıldığını iddia ettiler. Bu teknik silah sesini azaltır ve atışın uzaklardan yapıldığı hissini verir. SAS keskin nişancılarının sıkça kullandığı bir tekniktir. Meraklı arkadaşlar bu konu hakkında daha teknik bilgilere isterlerse netten ulaşabilirler.

Bu grubun bugünde Irak dahil çeşitli ülkelerde suikastlere karıştığı genel kanıdır. Belki de Türkiye’de bile birçok olaylara karışmışlardır kim bilir !!!

Tarihte bu işlerin ağababası Ingilizler olduğundan gelin birazda eskilere gidelim.

Ingiliz Suikastlerinin Tarihi

Devletlerin organize ettiği suikastler tarih kadar eskidir. Ingilizlerin suikast tarihi ise Tapınak Sövalyeleri ve Haçlı seferlerine kara gider. Tapınak Şövalyelerinin bu teknikleri haçlı seferleri sırasında Ortadoğu’daki gizli radikal dinci gruplardan öğrendiği söylenir.

Suikast’in Ingilizcesi Assasin‘dir , rivayetlere göre kelime Arapça’daki Hassas ‘dan gelir. Yazılanlara göre haçlı seferleri sırasında haşhaş etkisi altına alınıp Hristiyan liderleri öldürmeye gelenlere verilen addır.

Yine Ingiliz’lerin suikast tekniklerini Hindistan’ı işgal ettikleri zaman buradaki bazı gizli gruplardan öğrendikleri söylenir.

Hepimizin bildiği gibi dünya tarihi bir komplolar tarihidir ve hepsi önceden planlanmıştır. Bu planlamanın en önemli unsurlarıda çeşitli amaçlara ulaşmak ve tetiklemelere yol açmak için yapılan suikastlerdir.

Bunlarında çoğu karanlıkta kalır ve açıklanmaz, seneler sonra kırık dökük birkaç yazı çıkar ve çok az sayıda insan neyin ne olduğunu bilir. Ama geçmişte olanları araştırmak günümüzde olanlara ve gelecekte olacaklara ışık tutar.

Hele Türkiyede yaşıyorsak bu daha da önem kazanır!! (yapılanlar yapılacakların teminatıdır! güzel bir söz değilmi?)

Reklamlar
Bu yazı Ingiltere, Ortadoğu, Savaşlar, Tarih içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s