Büyük Birader Matrix herkesi izliyor

Birkaç sene önce çevrilen Tom Cruise’ın başrolünü oynadığı Minority Report filmini eminim çoğunuz seyretmiştir. Filmin ana teması bir bilgisayar yardımıyla suç işleyecek insanları daha suç işlemeden bulup yakalamaktı.

Galiba bilimkurgu diye baktığımız şeylerin gerçekleşmesi gittikçe daha çabuk oluyor. Geçen gün AP’nin sitesine düşen bir haberde Matrix projesine dahil bir firmanın Florida eyaletindeki 120,000 kişinin potansiyel terörist olabileceğini hesapladığını yazdı. Ayrıca firmanın bu listeyi güvenlik birimlerinede verdiği bildirildi.

Çoğumuz “Seisint , Axciom , Metromail , R.L.Polk & Co“ gibi firmaları hiç duymamıştır eminim. Ama isimleri fazla duyulmasa bile bu firmalar bilgi toplama alanında birer devdir ve yüzlerce milyon USD ciroları vardır ve işleri herkes hakkında olabilecek hertürlü bilgiyi yüzlerce kanaldan toplayıp saklamaktır. Bu bilgiler daha sonra firmalara, istihbarat kuruluşlarına ve parayı veren herkese satılır.

Bilgi kaynakları Kredi kartı harcamaları, magazin abone bilgileri, telefon bilgileri, tapu kayıtları , araba kayıtları , sabıka kayıtları vs. yüzlerce kaynaktan gelir ve bilgisayarların hafızalarına bir daha hiç silinmemek üzere girer. Bu firmalar bilgileri toplayıp işleyerek bir kişinin hakkında herşeyi bilebilirler ve krediler bu kriterlere bakarak verilebilir.

Matrix projesi bu konuyu bir adım daha ileri götürmek üzere (açılımı Multistate Anti-Terrorism Information Exchange , Eyaletlerarası anti-terörizm bilgi paylaşımı) 2002 yılında kuruldu. Hedefi ABD’deki herkes hakkındaki bilgileri bir Superbilgisayarda işleyip çeşitli hesaplamalardan sonra şahıslar hakkında bir terörizm katsayısı çıkarmaktı. Bu katsayı ne kadar yüksekse şahısların terörist olma riskleride o kadar artacaktı !! Bu projenin teknik sorumluluğunuda Seisint Inc. adlı bir firma üstlendi.

Kişiler hakkında verilen puanlarda yaş, cinsiyet, etnik köken, kredi kayıtları, süpheli adresleri ziyaret edip etmedikleri, pilot lisansı olup olmaması gibi kriterler rol oynayacaktı.

Seisint yöneticileri deneme amaçlı yaptığı araştırmada en yüksek puanı alan 80 kişiden 5’inin 11-eylül teröristleri olduğunu açıkladı. Yine bu 80 kişiden 30’u hayatında hiçbir suç işlememiş kişilerden oluşuyordu !!

Tabii yukarıda örüldüğü gibi bu sistem hayatında hiç suça karışmamış kişiler hakkında da potansiyel terörist suçlamasıda yapabilecekti. Bazı eyaletler şimdilik bu projeye bulaşmamayı tecih etti ama yakında fikirleri değişir herhalde.

Yine yazılanlara göre bu listeye dayanılarak bazı gözaltına alınmaların yaşandığı söyleniyor.

Bu olanlardan sonra ortalık epeyi bir karışmış ve gelen tepkilerden sonucu Seisint puanlama sistemini rafa kaldırdığını açıkladı. (tabii inanan olursa , böyle bir teknolojiyi eline geçiren bir daha bırakmaz) Yine bu sistemin presentasyonunun Dick Cheeney ve ekibine yapıldığıda gelen bilgilerden.

Bir bilgide Seisint hakkında. Seisint’in sahibi olan milyarder Hank Asher geçen sene hakkında çıkan uyuşturucu kaçakçılığı suçlaması sonucu firmanın yönetim kurulundan ayrılmak zorunda kaldı. !!! Ayrıca Seisint’de yakın zamanda LexisNexis adlı bir firmaya satıldı ve adı piyasadan silindi.

Enteresan işler değilmi!!

Reklamlar
Bu yazı ABD, Şirketler içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s