Savaş Şirketleri

Bugün Irak’ta ABD askerlerine yaklaşan sayıda savaş şirketlerinin paralı askerleri de görev yapmakta. Bu şirketlerden birini size tanıtmak ve gençlerimizi olası tuzaklardan korumak için biraz bilgilendirmek istedim.

Geçen gün Felluce’de hunharca öldürülen ve gelen bilgilere göre parçalanıp , iplerle köprüden aşağı sallandırılan 4 Amerikalının , ABD merkezli Blackwater adlı güvenlik şirketinin adamları olduğu doğrulandı.

Şirket ölenlerin Blackwater mensubu olduğunu reddediyor ve isimleri açıklanmıyor , görünüş o ki , bu zavallılarda daha önce öldürülen birçoğu gibi sessizce gömülecek ve savaş zaiyatında gözükmeyecek.

Şimdi gelelim Blackwater şirketi kimdir , nedir ?

Merkezi Moyok N.C./Virginia sınırındaki şirket 1996 yılında iki eski SEAL mensubu tarafından kurulmuş. Şu anda dünyadaki en prestijli güvenlik şirketlerinden biri, fakat kendilerini o kadar iyi kamufle etmişlerki, hiç kimse firma hakkında fazla bilgi sahibi değil. Dev eğitim sahalarında yok yok, o kadarki Little Creek Virginia Beach’teki Seal komandoları bile eğitimlerini Blackwater tesislerinde alıyorlar. Müşterileri arasında Federal Polis güçleri, Savunma Bakanlığı, çokuluslu şirketler ve yabancı hükümetler de var.

Brookings enstitüsünden Pete Singer’e göre şu anda Irak’da Blackwater gibi 25 ayrı şirket faaliyette. Görev aldıkları yerler ABD askerlerinin gidemediği ve çok çok tehlikeli yerler. Petrol kuyuları, Petrol boru hatları, ABD askerlerinin ancak zırhlı araçlarla girip, etrafı tarayıp çıktıkları Felluce benzeri yerler. Işler bu kadar riskli olunca bu tip şirketlerin işlerindede haliyle patlama yaşanıyor.

Singer’ göre şirket yakın zamanda Şili’deki eski komandoları alıp Irak’taki Petrol kuyularının güvenlği için eğitmeye başlamış. Şu anda ya Irak’a gitmek üzereler yada oradalar.

Internet sitelerinde şimdiye kadar 50,000 kişiyi eğittikleri de var. www.blackwaterusa.com Yine Yazılanlara göre şirket Deniz kuvvetleriyle 5 senelik ve 35 milyon usd’lık bir anlaşma imzalanmış.

Şimdi diyeceksinizki , tamamda kardeşim bize ne Şili’li komandolardan, Blackwater şirketinden. Şu anda eminimki Türkiye’de bir sürü odada bu tip işlerin pazarlığı yapılıyor, pazarlık yapılırkende bol parayla göz boyanıyor, işin tehlikesinin anlatıldığını da hiç zannetmiyorum.

Ekonomik krizin pençesindeki gençlerimizi alacakları yüksek dolar maaşlarla kandırmaya çalışacaklar. Yakında Irak’tan tabutlar gelmeye başlayınca gerçekler ortaya çıkacak ama olan gençlere olacak.

Bizim geleneğimizde Vatanımız için ölmek her zaman vardır , ve gerekirse gözümüzü kırpmadan ölüme gideriz. Ama üç kuruş paraya gidip ABD askerlerini tehlikeli diye sokamadıkları yerlerde, üstelik yabancı memleketlerde ABD’nin bekçiliğini yaparken ölmek bana çok ters geliyor.

Umarım gençlerimiz hesabını kitabını iyi yapar.

Reklamlar
Bu yazı ABD, Irak, Ortadoğu, Savaşlar içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.