Bor Madeni ve Karteller 2

Bor Teknolojisi ve Türkiye

ABD’de son zamanların en önemli projelerinden olan “The New Jersey Genesis Project”’in ortakları arasında Amerikan hükümetinin birçok ulusal enerji, teknoloji ticaret komisyon ve departmanları, ulusal teknoloji şirketi ve üniversite yer alıyor.

Bu projenin en önemli partnerlerinden birisinin adı fazla duyulmayan bir şirket olan  Millenium Cell Inc.

Bir diğer çarpıcı husus da Millenium Cell’in ortakları açısından ortaya çıkıyor. Ortaklarının hepsi bu konuyla ilgilenenler için tanıdık. Bu ortaklar aşağıdaki gibidir:

  • U.S. Borax ; bor üretim ve pazarlamasında Türkiye’nin çok yakından tanıdığı Amerikan bor tekeli. Rio Tinto’nun alt şirketi, ( Rio Tinto yine karşımıza çıktı !! )
  • Ballard Power Systems ; dünyanın en büyük fuel cell ( yakıt pili ) üreticisi,
  • Daimler-Chrysler ; otomotiv endüstrisinin tartışmasız önde gelen dev firması,
  • Rohm & Haas ; tüm kimyasal üreticilerinin yakından tanıdığı, dünyanın lider sodyum bor hidrit üreticisi.

Bor eski tarihlerden beri kullanılan bir madde. Mesela eski Mısırlıların mumyalama ve tedavi amaçlı Romalılarında temizlik amaçlı olarak BOR’u kullandıkları tahmin ediliyor. Yine Bağdat , Mekke ve Medine bölgelerinde bulunan yazıtlarda Bor kullanıldığına dair bilgilere rastlanmış ( 760’lı tarihlerde )

Bugün ise bor bazlı bataryalar , bor hidrit yakıt pilleri, bor bazlı bataryalar cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar gibi ileri teknoloji ürünlerinde çoktan kullanılmaya başlanmış.

Yine şu anda deneme safhasında olan bor motorları, otomotiv sektöründe yakında bomba gibi patlayacak, bugün kullandığımız motorların pabucunu dama atacak muhteşem bir teknoloji. Yazılanlar bu motorların birkaç sene içinde seri imalata geçilip piyasaya çıkabileceği yönünde. (tabii petrol şirketleri tarafından engellenmezse)

Bor motorları elementer boru saf oksijenle yakıyor, petrol ve diğer alternatif enerji kaynaklarına oranla üstünlükleri saymakla bitirilemiyor.

Sıfır emisyonlu, elementer bor yakıldıktan sonra atığı ayrı bir haznede tutuluyor, istenirse tekrar yakılıyor, çünkü biriken atık B2O3 yani bor.

Askeri Uygulamalar : “Hydrogen on demand” yakıt sistemi gece görüş sistemlerinden askeri araçların motorlarına , uyduların güç sistemlerine kadar sayısız uygulama alanı var. Çok önemli bir avanatajıda petrol yakıtları gibi yanıcı ve patlayıcı değil.

Savaş gemilerinde “Sodium borohydrate” bazlı hidrojen yakıtı kullanarak hem menzil artıyor hemde çok riskli olan yakıt ikmalleri yapılmıyor.

Uzay mekiğinin elektrik ihtiyacının çoğunu bor bazlı yakıt pilleri karşılıyor.

Toyota Firması bor bazlı yakıt hücreleri araştırması için senede 700 milyon Usd harcıyor.

Bilim adamları önümüzdeki 20-30 sene içinde dev enerji santrallerinin ortadan kalkacağını , onun yerini her evdeki buzdolabı büyüklüğündeki bor bazlı yakıt pili santrallerinin alacağını öngörüyorlar. Şu anda bile minibüs büyüklüğündeki enerji santralleri 200 KW enerji üretebiliyor.

Şimdi aklıma gelen bazı soruları kendimize soralım :

  • Her biri kendi alanında tekel olan dünyanın en büyüklerini bir araya getiren amaç sizce ne olabilir?

  • Bu şirketlerin petrol devleriyle olan ilişkileri hangi boyuttadır? Cevap: hepsi akrabadır!

  • Bu gerçekler petrolün alternatifinin yakın bir gelecekte “Bor” olacağının, fazlaca bir açıklama ve tartışmaya gerek olmaksızın açık bir kanıtını teşkil etmiyor mu?”

  • Projeksiyon’lar yakın gelecekte dünyada Bor bazlı ürünlerin piyasasının “1 trilyon USD” olabileceğini belirtiyor. Bu piyasanın bize ne kadarını yedirecekler acaba ???

  • Bu kadar büyük bir zenginliğin ve geleceğin yakıtının hammaddesinin % 66’sına sahip bir ülkenin bu kadar yanlış ve eksik bilgilendirilmesi acaba kasıtlımı yapılıyor ??

  • Aklıma gelen başka bir soruda bugünkü dünyada tek başına dünya petrollerinin % 66’sına sahip bir ülke olmuş olsaydı o ülkenin başına acaba neler gelirdi? Cevap: gölgesi bile kalmazdı

Reklamlar
Bu yazı ABD, Ingiltere, Tarih, Türkiye, Şirketler içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.