Helikopter Avcıları

Son günlerde Irak’ta gittikçe artan oranda ABD helikopterleri düşürülmekte. Toplam sayılarını bilmiyorum ama epeyi fazla olduğu biliniyor.

Peki Amerikanın son teknolojiye sahip helikopterlerini Iraklı direnişçiler hangi silahla düşürebiliyorlar. Direnişçiler neredeyse 40 sene önce piyasaya sürülmüş Rus icadı RPG-7 roketleriyle son teknoloji ürünü ABD helikopterlerini gittikçe artan sayıda avlamaktadırlar.

Resmi raporlarda açıklanmasada helikoperlerin çoğunun RPG’ler ile düşürüldüğü genel kanıdır. Bir kısmınında Strella ve Stinger’lar tarafından avlandığı da söylenmektedir. Aynı silah 1993’te Somalili yerliler tarafından daha sonra Amerikalıların kahramanlık filmini yaptıkları iki Blackhawkın düşürülmesi olayında da kullanılmıştı.(Blackhawk Down filmi)

RPG-7 Knut adı verilen bu silah ilk olarak Rusyanın Kovrov Silah fabrikasında üretildi, 1962 senesinde Varşova paktı ordularında hizmete sokuldu ve bugüne kadarda sınıfının en etkili ve popüler silahı olarak şöhretini korumakta. Bu kadar seneden sonra bile bu silah hala üretilmektedir. RPG-7nin yeni çıkan modelleri gece görüş ve kızılötesi gibi imkanlara da sahip.

Bu silah etkinliği ve kolay kullanımı yüzünden dünyadaki pek çok ülke tarafından da üretilmektedir. Bu ülkeler şu an itibariyle Rusya, Çin, Bulgaristan, Mısır, Gürcistan, İran, Pakistan ve Romanya.

İşgale uğramadan önce Irakta bu ülkelerin arasındaydı ve fabrika Nasıriye’de bulunuyordu, bu sebeple Irak’ta gerek kendi satın aldıkları gereksede kendi yaptıkları onbinlerce RPG-7 silahı bulunmaktadır.

RPG’nin anti-tank mühimmatının maximum menzili 920 m. ve başlık 4.5 saniye sonra kendini otomatik olarak imha ediyor. PG-7, PG-7M, PG-7N, PG-7VL gibi çeşitli mühümmatları max 600mm’ye kadar olan zırhları delebiliyor.

Rus ordusu ilk önceleri tim başına 1 RPG ayırıyordu , sonra Iran-Irak savaşında 11 kişilik bir timde bu sayı ikiye çıktı. Rus-Afgan savaşında Mücahitler de 10-12 kişilik tim başına 2 RPG verdiler.

Ayrıca Mücahitler tank avlamak için özel timler kurdular , bu birliklerdeki savaşçıların %80’inde RPG vardı.

Helikopter Avcıları

RPG’nin temel kullanım alanı zırhlı araçları ve takviye edilmiş mevzileri imha etmektir. Bu sebeple hedefleme ve isabet özellikleri zayıftır ve kesinlikle helikopter avlamak için dizayn edilmemiştir.

Havada 150-190 knotla giden bir savaş helikopterini böyle bir silahla düşürebilmeniz için tek bir atış şansınız vardır ve o atışı da büyük bir ustalıkla yapmanız gerekmektedir yoksa ölen siz olursunuz.

Bir RPG ile helikopter vurmak büyük beceri ve tecrübe gerektirir. Irakta eğer RPG kullanılarak tek bir ABD helikopteri düşürülseydi buna şans diyebilirdik fakat çok sayıda helikopterin düşürülebilmesi ABD’nin çok usta ve uzman atıcılarla karşı karşıya olduğunu gösterir. Irak’ta bu iş için özel eğitilmiş timlerin olduğu konuşulmaktadır. Zaten onları eğitenlerin ve beraber savaşanlarında Afganistan ve Çeçenistan’da büyük tecrübe kazanmış direnişçiler olduğu aşikardır.

Afganistan’daki Mücahitler Helikopter avlamak için en ideal menzilin 100m ve karşıdan atış olduğunu keşfettiler. Eğer helikopter uzaklaşırsa bu menzile girmesi için beklediler ve isabet ihtimalini arttırmak için her zaman birden fazla RPG’yi eşzamanlı kullandılar. Aynı taktikler eminim Irakta da aynen uygulanmaktadır

Reklamlar
Bu yazı ABD, Irak, Ortadoğu, Savaşlar içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.