Dünya’nın Gerçek Petrol Rezervleri ne kadar ?

Bize kendimizi bildik bileli anlatılan bir masal vardır. “Dünya Petrol rezervlerinin sonuna gelmek üzereyiz”. Rezervlerin bitmesine 10-20-30 yıl kaldı laflarını ben senelerdir duyarım ama ne garip bilinen rezervler devamlı artar ve aynı palavralar devamlı anlatılmaya devam eder.

Acaba elde ettikleri güç bir anda ellerinden uçuvermesin diye bazıları bizi gaza mı getiriyor.

Bir ikinci palavrada Türkiye’de petrol yok masalıdır. Birkaç sene önce ABD sismik araştırma kurumu USGS’in bir haritasını görmüştüm. Haritada Akdeniz kıyıları, Kafkasya vs her yerde bol miktarda petrol gösterilirken Türkiye’ye gelince rezervler birden bire yokolmuş !!!

Siz inandınız mı , ben hiç inanmadım.

Petrol Rezervleri konusuna Dr.Thomas Gold (Cornell University) ve Dr.J.F. Kenney’in (Gas Resources Corporation, Houston) bir teorisi var. Bu bilim adamlarının teorisine göre ham petrol inorganik bir process sonucu yer katmanlarının 5-20 mil altındaki bölgede oluşuyor.

Dünyanın iç katmanlarında bolca bulunan Methan gazı dünya kabuğunun 20,000ft altında yüksek basınç ve sıcaklık altında kalınca yukarı katmanlardaki ceplere yükseliyor soğuyor ve ham petrol oluşuyor.

Yine bölgenin tektonik özelliklerine göre bazı ceplerde bu gazlar Doğal Gaz olarak kalıyor. Volkanik bölgelerde bu gazlar volkan patlamaları olarak kendini gösteriyor.

Yani uzun lafın kısası Petrol hiç de bize yutturulmaya çalışıldığı gibi bitmiyor, tam tersine bilinen rezervler her geçen gün artıyor. Zaten yapılan araştırmalar kullanılan petrol rezervlerinin bir yandan da dolduğunu göstermiş. Yine çok enteresan olan bu dolumların yandan değil alt katmanlardan oluyor olması.

Yine bilim adamlarının tahminine göre dünyanın hakiki petrol rezervleri şu anda açıklanan rezervlerin 100 katına kadar çıkabilirmiş.

Dr.Gold ham petrol’ün dünyanın alt katmanlarında devamlı üretildiğine inanıyor ve üst katmanlara çıktığında organik maddelerle karıştığından dolayı, organik madde olduğuna inanıldığını söylüyor. Dr.Kenney ise Sibirya’daki keşfedilmemiş (tercümesi açıklanmamış) yatakların bütün ortadoğu petrollerinden daha fazla olduğunu tahmin ediyor.

Peki bu doğru olabilir mi?

American Association of Petroleum Geologists tarafından bu konuda 9 Haziran 2003’de yapılacağı planlanan kongre birdenbire iptal edilmiş ve bugüne kadar yeni bir tarih kararlaştırılmamış. (hay allah ne tesadüf!!)

Şimdi arkamıza yaslanıp düşünelim. Eğer bu teori doğruysa petrol fiyatlarının nerelere kadar düşeceğini tahmin edersiniz. Bunun dünya ekonomisi üzerindeki olumlu etkisi hepimizin tahminlerinin üzerinde olacaktır.

Bütün dünyadaki insanların refahı artacak, bugüne kadar enerji savaşlarında ölen milyonlarca kişinin nasıl boşu boşuna öldüğü ortaya çıkacaktır.

Peki bundan kaybedecek kimlerdir? Bu olursa kurmak istedikleri dünya kölelik sistemi (Global ekonomi) iskambil kağıdı gibi çökecek ve altında kalacaklardır.

Sakın dünyayı teröre ve savaşa boğanlar da aynı insanlar olmasın!!

Valla ben çok şüphelendim ya siz!!!

Bu yazı ABD, Tarih, Şirketler içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s