Terör Nedir?

Terör, bir olayın gerçek yüzü değil onu saklayan bir paravandır. Bu paravan kaldırılmadıkça kimin ne yapmak istediği anlaşılamaz.

Maalesef Türkiye’de terör eylemleri bize adi zabıta vakaları olarak gösterilir ve olayın faillerinin belirlenmesi veya yakalanmasıyla olayın çözüleceği inandırılır. Oysa terör, toplumu ve ülkeyi yönetenleri belli bir yöne sevk etmek için yapılan eylemlerdir ve eylem buna göre kurgulanır.

Yani bulduğunuz her ipucu bulmanız istenendir ve vardığınız her sonuç beklenen sonuçtur. Eğer olayın dinci bir grup tarafından yapıldığı izlenimi verilmek istenmişse yürüyeceğiniz yollara buna uygun deliller yerleştirilir ve siz o izleri takip ederek eylemi planlayanların istediği yere varırsınız.

Zaten siz eğer bu işin uzmanlarıyla konuşursanız size bir terör olayının arkasından hemen verilmek istenen mesajın ne olduğunu söyleyeceklerdir. Bu eylemin tarafı olan devletler ise yapılan hareket karşısında hemen mesajı alır, ya boyun eğer yada savaşır. HSBC Bankası bombalaması sonrasında bizim Başbakan’ın 2 gün sesi çıkmamıştı niye acaba bir düşünün ?, sizce ne mesajlar aldı ve ne reaksiyon gösterdi !!! (biraz inceleyin enteresan sonuçlara varacaksınız)

Terör konusundaki bir başka temel yanılgı ise terör örgütlerinin devletlerden bağımsız, onların dışında ve karşısındaki birtakım örgütlenmeler olduğunun zannedilmesidir. Oysa çok güçlü ve profesyonel devlet yapılanmalarının karşısında, bir avuç insanın sınırlı kaynaklarla kurdukları örgütlerin yaşama şansı hiç yoktur.

Terör örgütleri güç odaklarına önemli taşaronluk hizmeti verir. Bazen ortadan kaldırılması gereken kişiler teröristler eliyle tasfiye edilir ve sorumluluk, adı belli ama gücü ve hedefi anlamlı olmayan bir örgüte yüklenir. Mesela sayıları birkaç düzineyi geçmeyen insanların oluşturduğu iddia edilen bir örgüt çok önemli suikastların altına imza atabilir.

Ya da ismi ortaya atılan bir örgüt hakkında yaratılan bir efsane, onun büyük hedefleri gerçekleştirecek güce sahip bir yapı olduğu izlenimini verir. Bugün El-Kaide olarak bilinen örgütün nasıl bir yapılanma içinde olduğu, finans kaynaklarının ne olduğu, kaç kişiden oluştuğu bilinmemektedir.

Bütün dünyadaki para hareketlerini en ince ayrıntısına kadar kontrol eden merkezlere rağmen, dünya ölçeğinde eylem yapan bir grubun para kaynaklarının bilinmemesi şaşırtıcıdır. Zaten El Kaide örgütünün sanal olduğu tezi bu işi bilenler tarafından genellikle kabul görür.

Terör olayının mantığı basittir. Bir yerde bir tehlike olduğu imajı yaratılır ve buna karşı oluşacak tavır asıl hedeflenen amaçtır.

Misal olarak 11-Eylül’ü alabiliriz. Sizler bu çok karmaşık ve imkansıza yakın zor planlamanın ve uygulamanın Afganistan’daki mağaralarda yaşayan birkaç gariban Arap tarafından planlanacağın inanıyormusunuz? Ben inanmıyorum.

Bu olay ABD’yi bir diktatörlüğe götürmek ve Ortadoğu petrolleri için yapılacak operasyonun kılfıdır. 11 Eylül’den sonra ABD halkı terörle sindirilerek birçok hürriyeti elinden alınmış ve paranoyak bir toplum haline getirilmiştir.

Aynı zamanda Afganistan ve sonrasında Irak’a yapılacak olan operasyonların zemini hazırlanmış ve uygulamaya konulmuştur. Yani sağ gösterilip sol vurulmuştur.

ABD halkına eğer hürriyetlerinizden vazgeçmezseniz terörle karşı karşıya kalırsınız mesajı verilmiş ve maalesef ABD halkıda bunu yemiştir. Sonuçlarıda hergün gelen ceset torbalarıyla ödenmektedir.

11-Eylül’den önce ABD’yi görmüş olanlar daha sonra bütün memleketin ne kadar berbat bir hale getirildiğini eminim farketmiştirler.

Reklamlar
Bu yazı Tarih içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s