Küresel Isınma

Bu aralar küresel ısınma çok gündemde. Yapılması gerekenler bolca tartışılıyor, ama çoğumuzun bilmediği bir nokta var. Iklim değişiklikleri ve ısınma şu anda sadece Dünya’da değil bütün Güneş sisteminde kendini gösteriyor.

Bilim adamlarının tespitlerine göre Jüpiter, Mars ve Plüto’da da iklim değişiklikleri (küresel ısınma) oluyormuş. En büyük şüpheli de aktif bir döneme giren güneş ve sıkça olan güneş patlamalarıymış.

Ben her zaman yeterli bilimsel kanıt olmadığı için küresel ısınma da insan etkisinin olmadığını (ya da minimum düzeyde olduğunu) düşünmüşümdür.

Tabii bu demek değil ki bastığı yerde ot bitmeyen insanoğlunun dünyayı kirletmesini veya atmosfere salınan gazların dünyayı zehirlemesini onaylıyorum. Kimsenin bunları onaylaması zaten düşünülemez.

Ama iklim değişiklikleri konusunda insanların “olumlu veya olumsuz” bir etkisinin olabileceğini düşünmüyorum. Arada bir sohbet ettiğim işi bilen dostlar da küresel ısınmada insan etkisinin sadece bir tahmin olduğunu söylüyorlar. Yani insan işi olayların iklim değişikliğine yol açtığının bilimsel olarak bir ispatı anladığım kadarı ile yok.

Keşke insanoğlu o kadar güçlü olabilseydi, ama maalesef değil. Uzaydan bakınca bir karıncadan daha güçsüzüz.

Aşağıdaki linkler çok enteresan, bir göz atın. Resim ise geçenlerde olan güneş patlamalarıyla ilgili. Resimin ortasındaki beyaz daire güneşin çapını gösteriyor. Dünya’nın güneş yanında nokta gibi kaldığını düşünürsek patlamaların büyüklüğünü tahmin edin.

http://mars.jpl.nasa.gov/odyssey/newsroom/pressreleases/20031208a.html
http://mars.jpl.nasa.gov/mgs/newsroom/20050920a.html
http://web.mit.edu/newsoffice/2002/pluto.html
http://www.nature.com/nature/journal/v428/n6985/abs/nature02470.html
http://www.abc.net.au/news/newsitems/200607/s1697309.htm
http://img363.imageshack.us/img363/7595/sunzr9.jpg

Reklamlar
Bu yazı Iklim içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.