Adım Adım Savaşa Doğru!

Geçen gün Iran karasularında 15 Ingiliz denizcisinin tutuklandığını eminim hepimiz okuduk. Işin enteresan kısmı bu 15 denizci arasında tek kadın olan Faye Turney’in Iran’lı askerler tarafından tutuklanmadan birkaç saat önce iki Ingiliz TV kanalı tarafından bir programa çıkarılması. Ne büyük tesadüf değil mi? Bir değil tam iki kanal!!

Acaba yine bir psikolojik savaş taktiği ve kaşıması ile mi karşı karşıyayız? Acaba yeni bir “Tonkin Körfezi” senaryosu mu pazarlanıyor?

“Tonkin körfezi” nedir derseniz kısaca anlatayım. Ağustos 1964’de Kuzey Vietnamlıların Amerikan destroyerlerine hayalî saldırısı ve ABD Kongresi’nin bunu bahane ederek çıkardığı Tonkin Körfezi Kararnamesi.

Tonkin Körfezi hikâyesi, dönemin ABD hükümeti tarafından, politik manevralarını sonuca ulaştırmak için bir kamuoyu çalışması olarak düzenlenmiştir.

Bu meşhur kararla ABD hükümeti, Kuzey Vietnam’a savaş ilânına yaklaşmış ve kendi kamuoyunun gözünde savaşa doğrudan girmesini meşru kılacak güzel bir hikâye geliştirmiş, Başkan Johnson da yaklaşan seçimlerde zaferi garantilemişti.

Aynı 11-Eylül’ün Irak işgalinin bahanesi olması gibi.

Tabii burada herzaman olduğu gibi “bağımsız basının” olayları istenildiği gibi pompalamasının da büyük etkisi var.

Son zamanlarda zaten savaş bahanesi aranıyordu ve genel kanı sırf Iran yakalasın diye bu gariban askerlerin küçücük bir şişme botla Iran karasularına yollandığı. Amaçlarında da şimdilik başarılı oldular.

Arkasından da tabii ki “bağımsız basının” savaş çığlıkları geldi. Zaten Iran sınırında ABD/Ingiliz yığınağının yapıldığı geçen gün Rus istihbaratı tarafından rapor edilmişti ve bu rapor birkaç medya organında yazılmıştı. Eğer bu da yetmezse muhakkak yeni bir bahane aranacaktır.

Bu arada Ingiliz askerlerin görüntüleri TV’de yayınlandı. Bu Ingiliz askerlerinin durumlarını ABD’nin Irak’ta tutukladıklarıyla kıyaslarsak (mesela aşağıdaki resimdeki gibi) büyük bir tezat var sanki.

Fazla ümidim yok ama umarım bu büyük hatadan dönülür, çünkü, İran’a saldırmak Irak’a saldırmaya benzemez. Irak, İngilizler tarafından oluşturulmuş kavimler koalisyonundan başka bir şey değildir, öyle tarihi filan yoktur.

Ama İran çok farklı bir ülkedir, sert cevizdir. Taktik nükleer silahların kullanılma olasılığı çok büyük olan bu çatışmanın en çok etkileyeceği ülkelerden biri de Türkiye’dir. Görünen o ki artık düğmeye basıldı ve ABD’de çok önemli politik değişiklikler olmazsa saldırının başlaması çok yakındır.

Umarım iki tarafta da akılselim galip gelir ve bütün bölgeyi derinden etkileyecek bu felaket gerçekleşmez.

Reklamlar
Bu yazı ABD, Ingiltere, Irak, Iran, Ortadoğu, Savaşlar, Türkiye içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.