Aferin Iran’a

Bu dünya üstünde Iran’ı övecek en son insan benim diye düşünürdüm ama demek büyük konuşmamak lazımmış.

Ama “aferin Iran” demekte doğruya doğru. Okumuşsunuzdur Iran’lı tutuklu diplomatın sebest bırakılması sonucu 15 Ingiliz denizci bugün evlerine döndü ve ABD/Ingiliz/Israil savaş yanlılarının hevesi şimdilik kursaklarında kaldı. Ama vazgeçmiş değiller tabii, bahane yaratma faaliyetleri son hızla sürecektir.

Bu arada her ne kadar batı basını yazamasa da Iran bütün dünya insanlarının gözünde medeni ve insancıl bir ülke görünümü çizdi. Bir de tabii Iran’lılar eğilip bükülmeyen, uğradıkları haksızlıklara cevap verebilen, diplomatlarını koruyabilen yöneticileriyle ne kadar gurur duysalar yeridir.

Aynı şeyi bizimkiler için söylemeyi çok isterdim. Irak’da başlarına çuval geçirilen askerlerimizin utancı aklıbaşında herkesin hafızasına kazındı. Sonrasında hiçbirşey yapılamaması da hepimizi daha çok yaraladı. Bir ağacın gövdesini yaralarsanız, geçen zaman bu yarayı büyütür. Bu işle ilgili herkes bunu böyle bilsin.

Tabii bir gol de çifte standart uzmanı “batı medeniyeti” yedi. Guantanamo, Abu Graib’deki tutuklular gibi işkence, tecavüzler, elektrik verilmesi, köpeklerin üstlerine salınması gibi şeyler olmadı. Gayet insanca davranıldı ve görüşmeler sonucu iş tatlıya bağlandı.

Bir resim bin söze bedeldir derler. Aşağıdaki resim Ingiliz askerlerin ülkelerine dönmeden önce Tahran havaalanında iken ve Guantanamo hapihanesindeki tutuklularla olan farkları çarpıcı olarak gösteriyor. Tabii bu tip kıyaslamaları “bağımsız basın”da pek göremezsiniz, çünki işlerine gelmez.

Tarihe bakarsak ABD kurulduğundan beri 100 savaşta taraf olmuş, Israil’in savaşmadığı komşusu kalmamış, onbinlerce Filistinli sivilin ve Arabın ölümüne neden olmuş. Yine Fransa, Ingiltere, Rusya imparatorluk zamanlarında sayısız savaşlar ve milyonlarca masum’un ölümüne neden olmuş.Işte size “Medeni Batı Dünyası”.

Bize soykırım, medeniyet diyenlere bunları hatırlatın.

marines.jpg

Bu yazı ABD, Ingiltere, Irak, Iran, Savaşlar, Türkiye içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.