300 Spartalı

“300” isimli film bu aralar sinemalarımızda boy gösteren Hollywood propaganda ve beyin yıkama ürünlerinden biri. Zamanlaması ise tam ABD-Iran çatışması öncesi oldukça enteresan.

Batının yüz akı cesur Spartalılarla zamanın kötü çocukları ve ekranda şeytana benzetilmiş Persler yani bugünkü İranlı’ların ataları arasında milattan önce 480 yılında yaşanan Thermopylae savaşını konu alıyor.

Tarihi kayıtlara göre kendilerini dünyanın en cengaver insanları sanan Yunan şehir devleti Sparta‘nın ordusu bu savaşta Pers’ler tarafından yerle yeksan edilmiş ve son kalan 300 Sparta askeri Pers okçuları tarafından hedef tahtası olarak kullanılmışlardır.

Batı Doğudan yediği tüm kazıkları hiçbir zaman unutmadığı içinde aradan geçen yüzlerce yıl sonrası bu olayı destanlaştırarak bir Holywood masalı olarak önümüze koydu. Ne tesadüf ki İranlıların çok önem verdiği Nevruz günü sinema salonlarına enjekte edilen filmde klasik Batı çifte standartlarının hepsini de görmekteyiz. Mesela filmde Spartalılar “özgür” ve “demokrasi aşığı” olarak gösterilirken Persler çoğunluğu “köle” olan bir ulus olarak resmediliyor.

Bu palavranın gerçeği ise şudur ki dönemin Pers imparatorluğunda herkes cinsiyeti ve ırkı ayrılmaksızın yaptıkları iş karşılığında para alan özgür insanlarken zamanın Spartası nüfusunun yüzde kırkı kölelerden oluşan hatta tamamen köleleştirilmiş Helots isimli bir kavme yapılmadık eziyet bırakmayan, sadece efendilerin sözünün geçtiği faşizan bir devletti. Sparta için tüm tarih kitaplarında kullanılan terim “demokrat” değil “askeri monarşidir”.

Bu propaganda parçasında Persliler yani İranlılar kana susamış ve az gelişmiş bir tür zombi türü olarak gösteriliyor. Filmdeki tüm Persli karakterler kapkara veya koyu kahverengi renge sahipler, Filmdeki homoseksüel veya fiziksel olarak deformasyona uğramış karakterler nedense hep Perslerden çıkarken, Spartalılara baktığınız zaman erkek ve kadınlarının endamlarıyla güzellikleri içinizi açıyor.

Son senelerde propaganda ve psikoljik savaş ayağına ağız tadı ile bir film seyredemiyoruz.

300.jpg

Reklamlar
Bu yazı ABD, Iran, Savaşlar, Sinema, Tarih, Yunanistan içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.