Yardım Kurulu Elemanları ve Onların Torunları

Son günlerde Irak’taki haberleri izlerken kaçırılan rehineleri izlemişsinizdir. Ama bir bölümününde adı sivil görevliler olarak geçer. Ama kimdir bu insanlar , çok tehlikeli olan savaş bölgesinde çarpışmaların ortasında ne işleri vardır , fazla yazılıp çizilmez. Bu olaylar bana bir süre önce okuduğum bazı raporları hatırlattı.

Birkaç ay önce Devletin üç önemli kurumu Genelkurmay, MİT ve Emniyet, Güneydoğu bölgesindeki yabancı ajanları, bu ajanların neler yaptığını, hangi ülkelerin istihbarat servisleri adına faaliyette bulunduklarını içeren bir rapor hazırladı.

Alınan bilgilere göre, çeşitli ülkelerin istihbarat servisleri adına çalıştıkları tespit edilen 13 ajan son aylarda sınır dışı edildi. Ayrıca 40 civarında ülkenin istihbarat servisleri adına çalışan ajanların, ABD, Rusya, İngiltere, Almanya, Yunanistan, İsrail, Mısır, Belçika, İsveç, Birleşik Arap Emirlikleri, İran ve Ermenistan’dan geldikleri tespit edilmiş. Yani bölge tam anlamıyla casus kaynıyor. Benzer tipler şu anda Kıbrıs’tada tam gaz faaliyetteler.

Bölgede, diplomat, arkeolog, gazeteci, din adamı gibi sahte kimliklerle faaliyet gösteren bu istihbarat servisi elemanları aslında bize hiç de yabancı değil. Değişik ülkelerin istihbarat servisleri adına çalıştıklarının tespit edilmesi üzerine sınır dışı edilen bu ajanlar, Kazım Karabekir Paşa’nın anılarında bahsettiği “yardım kurulu” elemanlarının torunlarıdırlar!!! ( yani modern lisanda NGO’lar )

Milli mücadele döneminde, ‘yardım kurulları’, bölgede insancıl amaçlarla bulunduğunu iddia eden birimlerdi.

Aslında bu kurullar, bölgede ayrılıkçı hareketi beslemekte ve yönetmekteydiler.

1914 yılında, bugünkü Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında yalnızca Amerikan Misyonerler Kurulu örgütüne bağlı 174 misyonerlik vardı. Kurul 17 büyük misyonerlik merkezine ve 9 hastaneye sahipti. Kontrol ettiği 426 okulda 25.000 öğrenci vardı. ( Acaba bugün durum nasıl , bu sayılar nedir, bunlar kimlerdir, hangi maskeler altında çalışıyorlar, hangi okullara, üniversitelere sızdılar, kurulmasında finansman sağladılar, bilenler şöyle ucundan biraz açıklasada bizde öğrensek )

İşte böyle bir atmosferde, olayların içinde yaşayan Kazım Karabekir Paşa , Doğu İllerinde bulunan ‘yardım kurulları’ ile ilgili gözlemlerini şöyle anlatmıştı:

”Amerikan kurulları Tiflis, Gümrü, Erivan’da toplam 18,000 Ermeni çocuğu toplamışlar. Bunların bir kısmı Ermeni Hükümetinin programı ile eğitiliyor. Büyük bir kısmı protestan yapılmış. Bunlardan Kars’da 30 tane bulmuş, kurtarmıştım. Bizzat aklı erenler kaçıp bize haber vermişlerdi. Künyelerine ve aile soruşturmalarına göre, Amerikalıların onaylarıyla ailelerinden alınmıştı.

Amerikalıların yardımları müthiş, çocuklar çok iyi giydiriliyor ve besleniyordu. Dev kışlalar bunlara ayrılmış, kadınlı erkekli her türlü öğretmen, doktor ve bakıcı Amerikalılar, aralarında Ermeni öğretmenleri ve öteki personeli ile çalışıyordu. Müthiş bütçeleri vardı. Yazık ki Türk çocuklarına bakmıyorlar. “Tüzüğümüz elverişli değil” diyorlardı.

Hatta Kars’ da elimizde olan büyük ambarlardan bile bize bir şey vermek istemediler. Sonunda bizim çocukların gösteriler yaparak, ambarlardan zorla alacaklarını söylemeleri üzerine birkaç parçasını verdiler.”

Ancak doğruya doğru , Amerikan kurulları, her zaman insafsız davranmamıştır!!! 1918, 1919 ve 1920 yıllarında kırım ve zulümlerde rol oynayan birçok Ermeni çetecisi, Türk ordusunun Kars’a girmesi üzerine kaçamayınca bu yardım kurulları’na sığınmışlardı. Fakat Türklerden kırıma uğrayan binlerce kişi ise nedense bu yardımların dışında bırakılmıştı.

Karabekir Paşa, yardım kurulları müdürüne verdiği bir cevapta:

‘Yönetiminizde bulunan böyle bir kurulda bu türden cani ve katillerin sığınak bulması ne kadar şaşırtıcı ise, bunların son zamanlarda kurumlarınızın önemli Ermeni kişileri tarafından silahlı olarak kaçmalarına yardım etmeleri ve yol göstermeleri de o kadar dikkat çekicidir.’ diyerek tepkisini ortaya koymuştu.

Bu kurullar binlerce Ermeni çocuğu ailelerinden alarak yedirdi, içirdi. Öğretmenler, doktorlar, bakıcılar dev kışlalarda onlara hizmet ettiler. Verdikleri ayrılıkçı eğitimlerle Ermeni çocuklarda Türkiye’den kopma düşüncesini uyandırdılar. Ermeniler artık bulundukları duruma karşı etkin bir hoşnutsuzluk duyuyorlar, köylü Müslüman komşularına karşı keskin bir üstünlük duygusu besliyorlardı.

İşte değişik ülkelerin istihbarat servisleri adına çalıştıkları tespit edilen bu ajanlar, bugün de aynı amaçlarla, değişik maskeler ve sözde nedenlerle bölgededirler.

Bunlar Gazeteci, bürokrat, sivil toplum örgütü temsilcileri olarak karşımıza çıkarlar. PKK ve bölücü örğüt üyelerinin mahkemelerinde boy gösterirler , ama şehit askerlerimiz veya PKK tarafından katledilen vatandaşlarımız hakkında en ufak bir yorumda bulunmazlar.

Ne acıdırki bunlardan içimizde de bol miktarda bulunur, muteber insanlar olarak hergün ekranları doldurur.Dün olduğu gibi bugün de ayrılıkçı hareketi desteklerler ve yönlendirirler.

Çeşitli maskelerin arkasına gizlenerek ülkemiz aleyhinde faaliyette bulunan bu karanlık güçlere izin verilmeyeceği son sınır dışı edilme olayı ile anlaşılmıştır. İstihbarat servisleri adına çalıştıkları tespit edilen 13 ajanın sınır dışı edilmesi olayını böyle yorumlanması doğru olur.

Görüyorsunuz tarih her zaman tekerrür ediyor ve bunların taktikleride fazla değişmiyor , destekledikleri grupların isimleri zamana göre değişiklik gösterebiliyor ama niyetler herzaman aynı ve hiçbir zamanda değişmeyecek.

Not : Kazım Karabekir Paşa 1918’de 2.Kolordu komutanıyken Erzincan ve Erzurum’u Ermeniler’den ve Ruslar’dan geri aldı. Ardından Sarıkamış, Kars ve Gümrü kalelerini ve Karaköse’yi kurtardı. Kazım Karabekir Paşa’nın hayat hikayesi için aşağıdaki link’e bakabilirsiniz. http://www.biyografi.net/kisiayrinti.asp?kisiid=41

 

Bu yazı ABD, Dinler, Ingiltere, Osmanlı, Savaşlar, Tarih içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s