Türk-Yunan Savaşı Hakkında Bir Kitap

1994 senesinde Thanos Dokas ve Nikos A. Proronotarios adlı iki Yunanlı istihbaratçı tarafından “Türkiye’nin askeri gücü, Yunanistan Güvenliği için tahriktir” isimli bir kitap piyasaya sunuldu. Bu kitap o zamanlar Yunanistan’da çok ilgi gördü ve pek çok Yunan resmi kurumu tarafından okunması yararlıdır notuyla dağıtımı yapıldı.

Kitabın yazarlarıda oldukça ilginç insanlardı. Bu ikili Yunan Milli Savunma Akademisi ve Deniz Harp Okulu’nda sık sık konferanslar vermekte, Dış Politika ve Yunanistan-Avrupa Ilişkileri Enstitüsü’nde başkan ve araştırmacı ünvanları ile çalışmaktaydılar. Tabii ki bunlar görünürdeki çalışmaları idi. İkisi de Yunan Gizli servisinin önde gelen analiz uzmanlarındandı.

Bu kitapta Türkiye üzerine ayrıntılı bilgi verilmiş hatta TSK nın kuvvet yapısı, harp dizilişi ve kapasiteleri üzerine rakamsal olarak oldukça ayrıntılı ve hassas bilgilerde veriliyordu. Kitapta olası bir Türk-Yunan savaşında Türk ordusunun izleyebileceği üç ana stratejide oldukça doğru bir şekilde verilmişti. Bunlar :

1. Doğu Ege’deki iki büyük adadan birisine saldırı, aynı anda Trakya ve Kıbrıs’ta taarruz (Muhtemelen mahdut hedefli).

2. Kıbrıs’a yönelik bir saldırı ve Yunanistan’ın tepkisine bağlı olarak başka bölgede taarruz (Adalar ve Trakya).

3. Trakya’da genel taarruz (Batı Trakya’yı işgal amacı ile), aynı anda Ege Adaları’na ikinci oncelikli taarruz, aynı zamanda Kıbrıs’ta taarruzdur.

Kitabın yazarları Bu savaşta belirleyici faktörün Deniz ve Hava Kuvvetleri olacağını, savaşın gidişat ve başarısını bu iki kuvvetin belirleyeceğini belirtiyorlardı.

Yunan yazarlar Türkiye’nin ordusunun modernizasyonu için yaptığı yatırımların sonucunu 1996-97’den sonra alacağı, bunun iki ülke arasindaki kuvvet dengesini alt-üst edeceği, Hava Kuvvetleri’nin modernizasyonu çerçevesinde çağın gerektirdiği en üst teknolojiyle donatıldığı biraz korkuyla karışık olarak anlatmışlardı.

Muhtemel bir savaşta Yunan Deniz Kuvvetleri’nin, Türk Hava Kuvvetleri’ne kayıp verdirtse bile, bunun çok büyük boyutlara ulaşmasının mümkün olmayacağı görüşünü savunuyorlardı. Spesifik olarak da Türk denizaltılarının Ege’de Yunanistan’a büyük problemler yaşatacağını israrla belirtmişlerdi.

Evet kitap kısaca böyle, peki şimdi bayram değil seyran değil, hayırdır diyeceksiniz. Kitabı gündeme getirmemim sebebi Yunan ordusunun Türk ordusu karşısında düştüğü zor duruma karşın kitapta sâlık verilen bir öneri.

Yunanistan’in aleyhine bulunan kuvvet dengesinin, bir çatışma durumunda kesin yenilgi getireceğini örnekleriyle anlatan yazarlar, Türkiye’nin Yunanistan için sürekli bir tehdit unsuru olduğu gerçeğinin de görmezden gelinmemesi gerektiğini belirtmiş, bu gerçeğin ancak Türkiye’de siyasi ve ekonomik sorunlarin çok büyümesi durumunda değişebileceğini söylüyorlar.

Yani Yunanlı yazarlara göre Türk tehdidinin ortadan kalkabilmesi icin tek bir şart var; Türkiye’nin içinin karışması.

Dikkat ederseniz Türkiye durdurulmalı diyen kitabın basım tarihi 1994. O günden bugüne kadar yaşadıklarımızı şöyle bir düşünün. PKK terörü, türban, ekonomik krizler, vs.vs.

Size şu kadarını söyleyeyim, basında bolca çıkan pembe tablolara ve kandırmacalara inanmayın, Türkiye o tarihte göre çok daha kötü bir durumdadır ve ordumuz uzun zamandır modern silah sistemleri yatırımlarını askıya almıştır.

  • Sizce Kitabın yazarlarının dediği çıktı mı?
  • Peki bu zafiyetten yararlanan sadece Yunanistan mıdır?
  • Yoksa bu kollektif bir Türkiye’yi zayıflatma operasyonunun bir parçası olabilir mi?

Yorum size kalmış!!!

Reklamlar
Bu yazı Savaşlar, Tarih, Türkiye, Yunanistan içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s