Lehman Brothers Battı, Sıradaki?

Son günlerde ABD yatırım bankası Lehman Brothers’ın batışı ile ilgili haberlerle yatıp kalkıyoruz. Her kafadan bir ses çıkıyor. Ne olacak? Nasıl olacak? Bizi ne kadar etkileyecek vs.vs.

Gelin olaylara daha geniş bir mercekten (ekonomist diliyle makro açıdan) bakalım.

Aslında bugün olanların gerisinde global kapitalist sistemin modern tarihin en büyük krizlerinden birine girmiş olması yatmaktadır.

Bugün Amerika ve Avrupa’daki tüm bankacılık sistemi gerçekte iflas halindedir. Tüm bu finans kurumlarının hepsi birbirine borçlanarak ayakta kalmaktadır, çünkü dünyada üretimin yerini faizle hazır yemek alışkanlığı almıştır.

Bütün dünyada mali kurumların bilançoları, kârları, aktifleri, pasifleri kesinlikle gerçeği yansıtmaz ve sahtedir. Tabii bizim mali piyasaları da bundan ayrı tutamayız, onlarda aynı durumdadır.

1987 senesinde Amerika’da çok büyük bir ekonomik kriz gerçekleşmişti ve bu iş o zaman bitmişti aslında ama Sovyetlerin çökmesinin ardından mirasının Amerika tarafından yağmalanması onları bugüne kadar getirdi. Şimdi de yağmalanan Irak ve Türkiye gibi ülkelerdir.

Batık kapitalist sistem getirdiği sanal paralarla ülkeleri yağmalamakta ve sanal para verip gerçek mal almaktadır. Son örnekler için bizim anlı şanlı özelleştirme operasyonlarına bakabilirsiniz.

Irağın silahla, Türkiye gibi ülkelerin de silahsız yağmalarına rağmen Amerika önderliğindeki kapitalist sistem üretmediği için bir türlü belini doğrultamıyor ve sadece iflasını geciktiriyor ama geciktirdiği ölçüde daha da dibe batıyor.

Amerika çökerse kapitalizmin bayrağını başka ülkeler alır savı da yalandır, çünkü Amerikan pazarının çöktüğü gün geride ne Avrupa, ne Çin, ne de Hindistan kalır. Tüm bu ülkeler kapitalizme geçmişler ve tüm üretimlerini Amerikan pazarına bağlamışlardır.

Amerikan piyasalarının çökmesi dünya çapında kapitalist sisteminde yıkılması anlamına gelecektir. Bakın daha düne kadar yıkılmaz denen koskoca uluslararası firmalar yavaş yavaş iflas belirtileri vermeye başladılar. Lehman Brothers hadisesi esas olacak depremi haber veren öncü sallantılardandır. Daha sırada başkaları ve daha büyükleri var.

Bu operasyonun ABD’ye maliyetinin “1 Trilyon$” olduğu yazılıyor. Peki bu para nereden geldi? Tabii ki matbaa çalıştırıldı, nasılsa mürekkep ve kağıt sudan ucuz. Hele sanal para yaratmak daha da ucuz, sadece bir iki tuş darbesi kadar ucuz. Bu da doların, ABD’nin ve bankacılık sisteminin tabutuna bir çivi daha çakılması demektir. Belki de son çivi!!!

Şu anda nakit enjeksiyonu ile ortalık sakinleşti densede gerçek, beklenen büyük krizin biraz daha ileri tarihe atılmasıdır, o kadar. Siz yerli/yabancı kontürlü basının yazdıklarına bakmayın, durum gerçekten çok çok ciddi.

Global kapitalizm aslında para hırsıyla hep kendi kuyusunu kazmıştır, mesela tüm dünyada aynı standartta meyve, sebze, tahıl satabilmek için genetik olarak ürünlerle oynadılar ve tek standart domates, muz, tahıl geliştirdiler.

Bu yaptıkları ilk aşamada kârlarını arttırdı ama tüm insanlığı da tehlikeye atmış oldular. Eskiden bir ürünü etkileyen zirai bir hastalık sadece o ürünü etkilerdi. Diyelim ki sadece bir cins domatesi etkileyen bir hastalık sadece o domates cinsini etkiler diğer cinsler bundan etkilenmezdi.

Fakat şimdi genetik olarak ürün standartlaşmasına gidildiği için tek bir hastalığın tüm dünya çapında dev bir etki yaratması ve insanoğlunun kıtlıkla karşılaşma tehlikesi vardır. Aynı genetik standartlarda üretilen buğdayların dünya çapında bir hastalığa yakalanıp tüm ürünlerin telef olduğunu bir düşünün isterseniz.

Dünyayı zor bir dönem bekliyor. Herkes yere sıkı bassın ve çok dikkatli olsun derim.

Bu yazı ABD, Ingiltere, Türkiye, Şirketler içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s