ABD Parçalanıyor mu?

Geçen hafta Rus “RIA Novosti Haber Ajansında” çıkan enteresan bir yazı vardı. ABD’nin parçalanma olasılığının incelendiği bu çok önemli analiz bizim basında tabii işlerine gelmediği için çok özet geçildi. Çoğu yerde görmezlikten gelindi. Magazin, iktidarı yıkama yağlama, cinayet ve tecavüz haberlerinden vakit kalmadığı için görmemiş de olabilirler.

Yorumu yazan Prof. Igor Panarin Rusya Dışişleri Bakanlığının önde gelen analistlerinden ve psikolojik savaş üzerine birkaç kitabı var, bu da yazıyı daha ciddiye almayı gerektiriyor. Panarin “ABD parçalanacak” iddiasını ilk defa 1998 yılında dile getirmiş. Bugün de aynı şeyleri söylüyor ve olan bitenlere bakarsak tahminleri doğru çıkacak gibi.

usa
Yazıyı özetlersek:

 • Dolar’ın hiçbir değeri ve karşılığı yok. ABD’nin borçları 11 Trilyon $’a yükseldi ve çığ gibi büyüyor. Bu da ABD’yi kaçınılmaz bir çöküşe götürüyor. Her halükarda ABD dünyanın finansal lideri olma konumunu kaybedecektir.
 • Doların yerine devalue edilmiş yeni bir para birimi olan “Amero” gelebilir ve dolar para biriminin bankalarda işlem görmesi durdurulabilir.
 • Wall Street’in en büyük ve eski beş yatırım bankasından üçü battı. Öteki ikisi ise yaşam savaşı veriyor. Milyonlarca kişi birikimlerini kaybetti.
 • Ford ve General Motors batık durumda. Bu da Detroit gibi otomotiv sektörü ağırlıklı şehirlerin toptan işsiz kalmasına yol açacaktır. Şimdiden batık şehirlerin valileri sosyal hizmetleri aksatmamak için Federal Hükümet’ten borç para istemeye başladı.
 • Halkın memnuniyetsizliği ve huzursuzluğu büyüyor. Işsizlik ve fiyatlar artış trendine girdi. Şu anda paniği durduran tek şey halkta yeni başkan Obama’nın birşeyler yapacağı beklentisi. Fakat birkaç ay içinde bunun mümkün olmadığı görülecektir.
 • ABD 6 parçaya bölünebilir:
 1. Pasifik kıyısı büyüyen Çinli nüfusu ile
 2. Güney, Latin nüfusuyla
 3. Teksas, zaten ayrılmaya en hazır bölge.
 4. Atlantik kıyısı, daha kozmopolit ve değişik mentalitede nüfusu var.
 5. Bazı eyaletlerdeki Kızılderili ağırlıklı nüfus ile,
 6. Kuzey bölgeleri Kanada etkisinde yeni bir devlet olabilir.
 • Hatta ABD’ye kiralanan Alaska bölgesini bile geri isteyebiliriz.
 • Rusya olarak batmakta olan bu Titanik’le bizi bağlayan bütün ipleri koparmalıyız.

Evet, yazı özet olarak böyle. Yazının eksiği var, fazlası yok. Panarin’in yazdıklarına aynen katılıyorum. ABD’nin bir ülke olarak parçalanmasına az kalmıştır. Ardından sıra “Avrupa Birliği”ndedir. Bu suni oluşumun da sonu çok yakındır.

Allah Baba biz Türk’leri seviyor galiba. Ortadoğu ve Türkiye’yi parçalama planları son aşamasına gelmişken ve haritaları ortada dolaşırken, bu olası parçalanma ve ABD/Israil etkisinin azalması bizim için olabilecek en iyi şeydir. Bizdeki kontürlü vatan hainleri içinse olabilecek en kötü hadisedir.

middle-east
Etme bulma dünyası mı acaba?

Bu yazı ABD, Irak, Ortadoğu, Savaşlar, Tarih, Türkiye içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s