ABD Imparatorluğu Çöküyor(mu)!!

Bizim, ABD’nin kıçına takılan “etkili yetkililer” derin uykulardayken, bu hafta dünyada dolar hegemonyasının son haftası olabilir.

Tabii aynı zamanda ABD için (ve de bizler için) çok karışık ve zor bir dönemin de başlangıcı.

Dollarnote

Işaretlere bakılırsa iş bitti, gitti, sona erdi ve geriye dönüşü yok. Artık olup olmayacağı değil, ne zaman olacağı tartışılıyor.

Bu hafta Rusya-Yekatenburg’da “Shanghai Cooperation Organization“un (SCO) toplantısı var. Katılan ülkeler (Rusya, Çin, Hindistan, Pakistan) Dolar’ın kaderini belirleyecekler. Ayrıca Iran’ın da topluluğa üyeliği görüşülecek.

ABD hükümetinin toplantıya gözlemci olarak katılma isteği ise reddedilmiş.

Ekonomist Michael Hudson bu toplantıyı “21.yüzyılın en önemli toplantısı” olarak nitelemiş. Eğer becerebilirlerse Dolar dünya ticaretinin dominant para birimi olmaktan çıkacak.

Zaten tuvalet kağıdından fazla bir değeri olmayan ve zorla tutulan bu para birimi ani ve müthiş bir değer kaybına uğrayacak. Bu da ABD için hiperenflasyon, işsizlik, sosyal devletin çöküşü, halkın yaşam standartlarının yerlerde sürünmesi demek.

Yani Weimar Republic enflasyonunu ABD’de de görebiliriz.

ABD devletinin toplam harcamalarının %50’si askeri harcamalardır. SCO doları devre dışı bırakarak aynı zamanda ABD askeri-endüstriyel sistemine de büyük darbe vuracaktır.

ABD’de askeri bütçeler daralınca (ya da sıfırlanınca) bu ABD ordusunun da kağıttan kaplan haline gelmesine yolaçacaktır.

Misal verirsek ABD’nin senelik askeri harcamaları “623 Milyar $”dır. Dünyada ikinci en çok harcamayı yapan ülke Çin’in ise sadece “65 milyar $”lık bir askeri bütçesi vardır.

Bütün dünyanın başına bela olan “Yeni Dünya Düzeni” heveslilerinin de bu sayede askeri gücü oldukça azalacaktır.

Tabii bu işten ABD’yi taşaron olarak kullanan Israil de büyük darbe yiyecektir. Bir taşla birkaç kuş!! Beter olsunlar.

Şimdi gelelim bu durum oluşursa bize ne gibi etkileri olabileceğine:

1. Pazarının çoğunu ABD’ye bağlayan firmaların sonu olacaktır.

2. TL’nin bu düşüşe nasıl raksiyon vereceği şu an için meçhul. Bütün ekonomik göstergeler sanal ve uyduruk olduğu için yapılacak bir tahminin fazla değeri olmayacaktır. Bekleyelim görelim.

3. Türkiye’de “kargadan başka kuş tanımam” deyip birikimlerini dolarda tutanlar birikimlerinin büyük kısmını kaybedebilir. Dikkat.

4. ABD’nin gücünün azalması bizde de politik karışıklık ve hükümet değişikliklerine neden olabilir. Tayyip amca ve tayfası gıcır uzun menzilli jetlerine atlayıp uzuun bir tatile çıkabilirler.

Son Söz: Dolarlarınızla hemen vedalaşın ve birikimlerinizin bir kısmını kıymetli madenlere (altın, gümüş vs) çevirin ve bu madenleri fiziki olarak satın alın, saklayın.

Bu tip durumlarda hareketler çok hızlı olacaktır ve reaksiyon zamanı olmayacaktır. Önceden pozisyon almazsanız işiniz zor.

Reklamlar
Bu yazı AB, ABD, Iran, Israil, Şirketler içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s