İran Seçimleri ve Iran Yahudileri

Iran seçimlerini Admedinejad kazandı ve batının kuklası Mir Hussein Mousavi kaybetti. Batı basını beklendiği gibi bir kaşık suda büyük fırtına kopardı ve (bizimkiler de dahil) sanki Iran’da ayaklanma başladı izlenimi vermeye başladılar.

Tipik bir provokasyon olan “Neda” adlı kızın kızın vurulması olayı da tabii ki tezgahtı. Olay yerinde ve büyük ihtimalle bir çatıda bekleyen bir keskin nişancının zavallı kızı vurmuş olma ihtimali büyük. Tabii nedeni de olayların tırmandırılmasına zemin hazırlamaktı.

IranFlag

Bu arada Şah’ın oğlu Rıza Pehlevi’de gizlendiği yerden yavaş yavaş gün ışığına çıkmaya başladı. Batı basınının da Rıza Pehlevi’yi nasıl parlattığına dikkatinizi çekerim. ABD/Israil’in Iran’a yeni bir şah getirme planları iyice su yüzüne çıkmaya başladı.

Tabii baştan sona palavra haberlere fazla inanan çıkmadı. Iran’ı ele geçirme planları sekteye uğrayan ABD ve Israil ise seçim hilelerini ve nükleer silah masallarını anlamaya kaldıkları yerden devam ediyorlar.

Not: Bu arada seçimden yenilgiyle çıkan kukla aday Mousavi’nin adını Türkçe’ye “Musevi” olarak çevirebiliriz. Ne tesadüf ama değil mi?

Işin biraz kökenine inersek enteresan sonuçlar çıkıyor. Amerika ve İsrail’in, İran’a neden bu kadar düşman olduklarının pek çok gerekçesi vardır. Bunları petrol, petrol ve yine petrol olarak sıralayabiliriz.

Bunun dışında ise bugün özellikle İsrail ve Amerika’da çok etkin olan bir gurubun varlığını ve onların İran’la olan bitmemiş hesaplarını da göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

İran’ı yok etmek isteyenler sıralamasında en önde bulunan bu grubun ismi İran Yahudi’leridir. İran Yahudi’lerinin tarihi çok eskilere dayanır. Babil kralı Nebukadnazar Kudüs’ü ele geçirdiği zaman Yahudi’lerin isyan çıkarmalarına çok sinirlenerek onları toplu halde bugünkü Irak topraklarına sürgüne göndermiştir.

Daha sonra Pers kralı Cyrus gelerek Babil’i ortadan kaldırır ve Yahudi’lere özgürlüklerini kazandırır, hâttâ Kudüs’te yıkılan tapınaklarını yapmaları için izin bile verir.

Bu demokratik ortamdan çok memnun kalan Yahudiler de o zamandan beri çocuklarına verdikleri isimler arasına Cyrus ismini de katmışlardır.

Bugün İsrail’de İran kökenli Yahudiler Mizrahim adı verilen grup içinde yer alırlar. Mizrahim “Doğulu” demektir ve sıklıkla soyadı olarak kullanılır. (Nasıl kafanızda birşeyler çağrıştırdı mı?). İsrail’de İran Yahudileri son derece etkindir. Mesela  yanında çalışan kızlara tecavüz ettiği suçlamalarıyla yargılanan İsrail cumhurbaşkanı Moşe Katsav gerçek adı Musa Ghassab olan bir İran Yahudisidir. İran’ın Yezd kentinde doğmuş ve beş yaşında ailesiyle İsrail’e göç etmiştir.

Eski İsrail savunma ve eski ulaştırma bakanı Shaul Mofaz’da Tahran doğumlu bir İran Yahudi’sidir. Durun bitmedi, Lübnan’da sivillerin üzerine bomba yağdırılması emirlerini veren ama Hizbullah karşısında yenildiği için görevden alınan eski İsrail Genelkurmay başkanı Dan Halutz da bir İran Yahudi’sidir.

Kısacası bugün İsrail’de İran’a karşı savaş planları hazırlayanların büyük çoğunluğu aslında İran doğumludur ve doğdukları ülkelerini yok etmek için ellerinden geleni yapmaktadırlar.

İran Yahudilerinin etkin olduğu ülkelerden biri de Amerika Birleşik Devletleridir. Mesela bugün Amerikanın en zengin ve ünlülerinin ikamet ettiği Los Angeles’in Beverly Hills şehrinin belediye başkanı Cemşid yani Jimmy Delshad isimli bir İran Yahudi’sidir. Seçim başarısının sebebi ise Amerikanın bu en lüks şehrinde oturan zenginlerin yarısının İran Yahudi’si olmasıdır.

Peki bu müthiş zenginliğin sırrı nedir derseniz onun cevabı hayli kolay. Humeyni’nin İran şahını alaşağı etmesinden önceki dönemde İran’ın zenginlerinin çoğu İran Yahudi’siydi ve bunlar devrimden sonra soluğu Avrupa ve Amerika’da almışlardı. İran’dan kirişi kırarken yanlarında götürdükleri yükte hafif, pahada ağır şeylerin bugün Beverly Hills’in çoğunluk nüfusunu oluşturmalarında büyük rolü vardır.

Uzun lafın kısası İran’ın haracını yerlerken 1979’da tepelerine binen Humeyni sayesinde yedikleri boğazlarında kalan İran Yahudileri bugün olası bir İran işgalinden en fazla faydayı sağlayacak ve bunu bayramla kutlayacak ilk gruplardandır.

Bu yazı AB, ABD, Dinler, Irak, Iran, Israil, Tarih, Türkiye içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s