Iran ve Twitter

2009 Iran seçimleri Ingiltere, ABD ve Israil’in yeni nesil istikrarsızlaştırma projelerini de göz önüne serdi.

Şimdi son iki haftada olanlara şöyle bir bakalım ve detaylara inelim isterseniz.

twitterSandıkların kapanmasından saatler önce Mir Hüseyin Musavi (Musevi) zaferini ilan etti. Kaybedeceğini bilen Musavi bu şekilde itirazlar için zemin hazırladı.

Bizim batı basını hemen yayına geçti yalan çarkı çalışmaya başladı. BBC bu abartma ve yalan çarkının başını çekiyordu. Tabii bizim çömez ve kontürlü gazeteler-TV’ler de hemen serbest atışa başladı.

13 Haziran’da ise Twitter devreye girdi. Aynı zamanda Iran’da ki sözde ayaklanmayı ve gelişmeleri haber veren 30.000 “tweet” (Ingilizce’de kuş şakıması, ötüşü demek) sanal alemi doldurdu. Enteresan olan ise bu mesajların hepsi yeni kullanıcılardan geliyordu ve ne hikmetse hepsi de Ingilizceydi. Ayrıca hepsinin de profil resmi aynıydı.

Jerusalem Post anında Iran Twitter devrimi hakkında haberler yayınlamaya başladı. Ne tesadüf değil mi? (efendim, MI6-CIA-Mossad ortak operasyonu mı dediniz duyamadım!!)

Sonra Youtube sözde Iran ayaklanması ile ilgili son video görüntülerini “Flaş Haber” olarak her sayfanın başında yayınlamaya başladı.

Evet efendim, “Istikrarsızlaştırma 2.0” sürümüne hoşgeldiniz. Bu batılı güçlerin işlerine gelmeyen hükümetleri alaşağı etme operasyonlarının 1.x’li versiyonlarını Türkiye olarak geçmişte çokça yaşadık.

Youtube, Twitter, Facebook vs. gibi yeni teknolojiler bu 2.0 sürümünün köşe taşları olacak gibi. Tabii meçhul (!) kaynaklardan Iran’lı muhaliflere atılan onbinlerce SMS mesajını da unutmayalım.

Ironik olansa Iran’ın bu operasyonların başlangıç yeri olmasıydı. 1953’de CIA ajanı Theodor Roosevelt’in torunu Kermit Roosevelt tarafından Musaddık’ın düşürülerek yerine Şah’ın getirilmesine 1.0 sürümü olarak bakabiliriz. Tabii bu sefer başarılı olmadı ama hâlâ deneyeceklerdir.

Daha sonra bu programların 1.1 ve 1.2 sürümleri içinde Türkiye’nin de olduğu çok sayıda ülkede itinayla uygulandı.

Acaba bizim uyuyan güzeller, yani “etkili yetkililer” bu olanları “bugün Iran, yarın biz” diye takip ediyorlar ve karşı tedbir düşünüyorlar mı? Yoksa “yapanlar zaten bizim patronlar, bize birşey olmaz, en kötüsü uzun menzilli jetlerimize atlar patronların kanatları altına sığınırız mı” mı diyorlar?

Not: Ha, bu arada NATO’da “tweet“lemeye başlamış, haydi hayırlısı.

Reklamlar
Bu yazı AB, ABD, Ingiltere, Iran, Israil, Türkiye içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s