Eyjafjallajokull Yanardağı Tarihi

Izlanda’da ki Eyjafjallajokull (evet aynen bu şekilde yazılıyormuş) yanardağı püskürmeye başladı ve dünya hava trafiği altüst oldu.

Yanardağın tarihine bakarsak geleceğe dönük durum pek iç açıcı görünmüyor.

Patlamasından sadece 24 saat sonra batı rüzgarlarının da etkisiyle külleri bütün Avrupa’ya yayılmaya başladı. Son gelen haberlere göre de Pazartesi sabahı hava sahamıza ulaşmış olacak.

Havacılık sektörünün şu ana kadar zararı 1 milyar $’a yaklaştı, yüzbinlerce kişi havalanlarında mahsur kaldı ve yanardağ da püskürmeye devam ediyor. Yan sektörlerin zararı ise bunu birkaç mislidir herhalde.

Kendini bu dünyanın hakimi zanneden insanoğluna doğadan küçük bir uyarı. Küçük bir yanardağı püskürmesi bile çok şeyi darmadağın edebiliyormuş demek ki.

Şimdi gelelim bu yanardağın tarihine :

Eyjafjallajokull en son 1821’de patlamış ve 24 saat değil tam tamına 2 sene sürmüş. 1821’de başlayan aktivite 1823’e kadar devam etmiş. Eyjafjallajokull son bin senede dört kere patlamış, 920, 1612, 1821-1823 ve 2010 yıllarında.

Şimdiye kadar olan bütün patlamaları büyük kardeşi Katla yanardağının daha şiddetli patlamaları izlemiş. Şu ana kadar Katla’dan bir sismik hareket uyarısı gelmemiş ama belli olmaz. Tarih bildiğiniz gibi her zaman tekerrür eder!!

Katla krateri 10km civarında olan daha büyük ve daha aktif bir yanardağ. Patlaması Eyjafjallajokull’dan çok daha fazla zarara yol açacaktır.


Eyjafjallajokull 1.600m yüksekliğinde bir yanardağ ve krateri 3-4 km çapında. Son patlama öncesi ilk sismik hareketler 2009 yılında tesbit edilmiş. Patlamadan önce bölgede 3.000 civarında küçük deprem kaydedilmiş.

Uzun lafın kısası tarih tekerrür ederse uzun sürecek bir kül engellemesine hazır olalım. Ekonomide ciddi zararlar beklenmelidir.

Şimdiden Ingiltere’de taze gıda stoğunun azaldığı ve market raflarının boşalmaya başladığı haberleri geliyor. Bu durum uzarsa başka ülkeler de benzer duruma düşecektir.

Aşağıdaki linkte Eyjafjallajokull’un püskürmesini canlı olarak seyredebileceğiniz bir Web-cam var.

Ikinci ve daha kaliteli canlı görüntüler için bir Web-cam daha var.

Sabahtan beri püskürme şiddetinde ciddi bir artış görünüyor!!

Not: Eyjafjallajökull, Izlandaca’da “ada dağı buzulu” demekmiş. Nasıl söyleniyormuş derseniz buraya tıklayın.

Patlama sırasını bekleyen Katla yanardağı çevresinde de sarsıntılar başladı. Bu konudaki yeni yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

Güncelleme: Hava küllerden temizlendi ve uçuşlar da emniyetli deniyor ama bu ne kadar doğru merak ediyorsanız sizi buraya alalım.

Bu yazı AB, Izlanda, Yanardağlar içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s