Izlanda Yanardağları ve Fransız Ihtilali

Eyjafjallajökull (ve olası Katla) yanardağının patlaması sonrası, Izlanda yanardağlarının tarihçesi ve ekonomik/politik etkileri konusunda bir rapor hazırlarken bazı bilgilere rastladım.

Bu bilgilerde 1789 Fransız Ihtilali ve öncesindeki Izlanda yanardağlarının patlaması arasında direkt bir bağ olduğu iddia ediliyordu. Biraz araştırınca enteresan bilgilere ulaştım:Konumuzdaki yanardağlar bir sistemde yanyana dizilen Laki, Grímsvötn, Thórdarhyrna yanardağları.

8 Haziran 1783 günü bu sistem lav ve duman püskürmeye başladı ve 7 Şubat 1784’e kadar bu aktivite sürdü. Tahmini 120 milyon ton sülfür dioksit gazını havaya saldı.

Bu ilk patlamanın ardından 1783 yazı çok çok sıcak geçti. Izlanda üzerinde uzun süre asılı kalan yüksek basınç sistemi bu zehirli bulutları doğu/güneydoğu istikametine taşıdı. (yani Avrupa ve Ingiltere’te doğru) Olanlar tanıdık geliyor mu?

Bu bulutlar önce Norveç, Prag, sonrasında ise Berlin, Paris, Le Havre, Ingiltere’ye ulaştı. Duman o kadar yoğundu ki gemiler uzun zaman limanlardan ayrılamadı. Güneş ise “kan” renginde ve soluktu.

Daha sonra çıkan çok kuvvetli fırtınalar ve seller çok sayıda insanın ve hayvanın ölmesine sebep oldu. Duman ve sellerden Ingiltere ve Avrupa’da binlerce kişi öldü. Seller sonrası kuraklık baş gösterdi. Bunun sonucu olarak Avrupa’da ve bilhassa Fransa’da köylüler arasında fakirlik çok arttı, dengeler bozuldu.

Bu da halkın “yeter artık” deyip başlattığı 1789 Fransız devriminin en önemli nedenlerinden olduğu tarihçiler tarafından yazılıyor.

Enteresan değil mi? Şimdi gelelim günümüze.

Son senelerde küresel bakerler tarafından tetiklenen yapay savaşlar, katliamlar, planlı ekonomik krizler yaşayan, teknoloji derebeyliği ve köleliğine doğru hızla koşan dünyamızda acaba Allah Baba “yetti gari” deyip de 300 sene önce yaptığı bir zincir reaksiyonu tekrar başlatmış olabilir mi?

Izlanda yanardağları 1789 Fransız Ihtilali stili yeni bir devrimin tetikleyicisi olabilir mi?

Umarım öyledir, yoksa gidişat hepimiz için çok kötü görünüyor!!

Bu yazı Iklim, Izlanda, Yanardağlar içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s