Meksika Körfezinde Çevre Katliamı

Deep Horizon’un batmasından sonra petrol sızıntıları konusunda her kafadan bir ses çıkıyor ve bol palavra sıkılıyor.

Fakat gerçek o ki durumlar anlatılanlardan çok daha vahim ve daha da vahimi sızıntıyı durdurma operasyonu 90 günden aşağı bitmeyecek gibi.

Christian Science Monitor‘un yazdığına göre sızıntı bize söylenen günde 5.000 varilin çok üstünde olabilirmiş. Uzmanlar eğer dipteki tıpa patlarsa sızıntının günde 25.000 varile kadar çıkabileceğini iddia ediyorlar.

Her türlü senaryoda durum gerçekten çok vahim ve cennet kıyılar, kuşlar, balıklar, doğal yaşam katledilmek üzere. Buna sebep olan British Petroleum ise işi terörizm olarak gösterip işin içinden ucuza sıyrılma planları yapıyor. Yani temizleme masraflarını ABD halkının üzerine yıkmaya çalışıyor.

Ikinci bir platformun geldiği ve bu damara paralel bir sondaj yapıp sızıntıyı durdurma planlanıyormış. Bu işin bitmesi için ise tam üy ay, yani 90 gün gerekecekmiş.

Yani 90 gün, günde yüzbinlerce galon petrol denize sızacak. Tam rezalet bir durum.

Bir de bu petrolün zararının sadece Meksika körfeziyle sınırlı kalmayıp, akıntılarla çok uzaklara gitme tehlikesi var. Aşağıdaki resimde bu akıntılarla tehlikenin nerelere kadar gidebileceği açıkça görülüyor.

10-5-10 Ekleme:

Durum anlatıldığından çok çok daha vahim. Petrol sızıntısının bize söylenen rakamdan 5 misli fazla olduğu rapor ediliyor.

Florida State University biologlarından Ian McDonald, Nasa Uzay Istasyonunun çektiği resimleri inceledikten sonra sızıntının günde 1 milyon galon olduğunu ve boyutların şimdiden 1989 Exon Valdez felaketinin üzerine çıktığını rapor etmiş.

Tahminlere göre Meksika Körfezindeki petrolle kaplı su yüzeyinin alanı 6.000 mil karenin üzerine çıkmış.

Sızıntıyı sözde durdurmak için yapılan hokkabazlık ve göz boyama operasyonlarının da boş işler olduğu her geçen gün ortaya çıkıyor.

Aşağıda NASA uzay istasyonunun çektiği resimlerden bazıları:

Bu yazı ABD, Iklim, Ingiltere, Meksika, Meksika Körfezi, Petrol, Uncategorized, Şirketler içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s