Kıbrıs’taki Ingiliz Üsleri

Kıbrıstaki üsler konusunda niye kimse konuşmuyor, isterseniz bunun nedenlerini biraz açayım.

Kıbrıstaki Ingiliz üsleri konusunda Rumlar, bizimkiler ve AB üç maymunu oynamaktadır ve genellikle  pazarlıklarda lafı bile edilmez.

Bu üslerinin dokunulmaz ve tartışılmaz olmasının en büyük sebebi aslında Amerikan üsleri gibi hizmet vermeleri ve Echelon dinleme sisteminin önemli bir parçası olmalarıdır.

Echelon sistemi özet olarak telefon, Fax, telsiz, internet, e-mail vs. gibi tüm iletişim araçlarını dünya çapında dinleme ve kaydetme kapasitesine sahip çok gelişmiş bir sistemdir.

Yani her konuşmanız (cep ve normal telefon), yazdığınız her mail, Facebook, Twitter gibi yerlerden yazdığınız her mesaj, her klavye dokunuşunuz, her girdiğiniz site vs, eğer dinleyenlerin risk kriterlerine uyan kelimeler içeriyorsa kayıt edilir.

Bu sistemde ses analizleri yapma ve dinleyenlere göre sakıncalı olan kelimeleri tarama kapasitesine sahip çok gelişmiş bilgisayarlar kullanılır.

Rivayete göre Abdullah Öcalan’ın yakalanmasında ve yerinin tespitinde Echelon kullanılmıştır.

Ayrıca son senelerde bu sistemin sanayii casusluğunda da kullanıldığı ve ABD firmalarının rakiplerinin ticari sırlarının çalındığı söylenir.

Dünyada ABD’nin pek çok yerde dinleme istasyonları ve merkezleri vardır. (Sinop’ta da dinleme istasyonu olduğu söylenir) Ama bunların içinde 4 tanesi vazgeçilemezdir. Bunlar :

Bu sistemin iyi çalışması için komuta merkezlerinin bulunduğu yerlerin üzerindeki iyonosfer tabakasının belli özelliklere sahip olması gerekir ve yine ABD casus uydularının yörüngelerinin bu alanların tam üstünden geçmesi lazımdır.

Bu dört yerin içinde Kıbrıs çok ayrı bir öneme sahiptir ve bu iki kritere uyan tek yerdir ve onun için de vazgeçilmezdir. Konumundan dolayı Türkiye dahil bütün Ortadoğu’yu dinleme kapasitesine sahiptir.

Ayrıca son Irak savaşında Irak füze sistemlerinin Kıbrıs’tan yapılan müdahalelerle bozulduğu ve bu yüzden Scud’ların fazla kullanılamadığı söyleniyor.

Bu nedenden dolayı Kıbrıs’ta iki tane dinleme istasyonu vardır. (Ayios Nikolaos ve Akrotiri üslerinde) Ayrıca bu üsler casus uçaklarının operasyonları içinde çok önemlidir.

Işte bu yüzden için Rumlar ve bilhassa AB, bizim askerler ve üslerimiz söz konusu olduğunda ayağa fırlayıp gözleri dönmüş bir halde itiraz ettikleri halde, iş Kıbrıs’taki Ingiliz üslerine gelince çıt çıkarmazlar.

Peki acaba bizde niye ses çıkmaz? Yorum sizin!!

Bu yazı AB, ABD, Ingiltere, Kıbrıs, Tarih, Türkiye, Yunanistan, Şirketler içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s