Kürtler ve Mistaravim Timleri

2006 yılında yazılmış bu yazıyı 31.Mayıs’ta Iskenderun Deniz Üssüne yapılan saldırıdan ve artan PKK terör olaylarından sonra tekrar üste taşıdım.

Ayrıca bu konu hakkında kapsamlı bir Ingilizce makaleyi BURADAN okuyabilirsiniz

Geçenlerde New Yorker dergisinde Israil ve Kürtler ile ilgili çok önemli bir iddia ortaya atılmıştı. Konuyla ilgili haberi kaleme alan Pulitzer ödüllü gazeteci Seymour M. Hersh, Irak’taki Ebu Gureyb Cezaevi’nde yaşanan işkence ve taciz skandalını ortaya çıkaran isim olması açısından önem taşıyor.

Hersh’in haberine göre, Israilli ordu ve istihbarat yetkilileri, Iran, Irak ve Suriye’de Kürtler’in yoğun olarak yaşadiği bölgelerde Kürt peşmergelerden oluşan komando birlikleri yetiştiriyor ve bunlari örtülü operasyonlarda kullaniyor.

Israil, “Şii milislerin gücünü kırmak için, Kürt ordusunu güçlendirmeyi ve Iran’da bir üs oluşturarak, bu ülkede bulunduğundan şüphelenilen nükleer tesisleri yakindan izlemeyi” amaçliyor.

Kürtlere bu eğitimleri Israil’in Mistaravim Timlerinin verdiği de yazıldı. Ben de genel kültürümüz artsın diye bu timler hakkında size bilgi vermek istiyorum.

Mistaravim adı bu timlerin sadece lakaplarıdır. Esas adları “Sayaret Duvdevan” veya “Birim 217” dir. Mistaravim Ibranice’de “Arap olmak” anlamında kullanılır. Yani tam anlamıyla ve halk arasında farkedilmeyecek kadar Araba’a benzemek. Amacı Israil’in işgal ettiği topraklarda kısa süreli sızmalarla suikast ve sabotaj faaliyetlerinde bulunmaktır.

Mistaravim timleri daha Israil devleti kurulmadan önce faaliyete geçmişti. Yahudilerin düzenli ordusu yokken (1936-1948) bile bu militan örgütler faaliyettelerdi. Israil devletinin kurulması ve düzenli ordunun faaliyete geçmesi ile bu gruplar dağıtıldı.

Fakat 1967’deki Altı Gün savaşından sonra işgal ettikleri topraklardaki direnişle başa çıkamayan Israil tekrar mistaravim timlerini canlandırdı. Bu timlerin amacı işgal bölgelerindeki Filistin liderlerini öldürmekti. Bu amaca ulaşıldıktan sonra timler yeniden dağıtıldı.

Not : Son zamanlarda Irak’ta Türkmen liderlere yapılan suikastlere birde bu gözle bakın.

1987’de Intifada hareketi ile Mistaravim timleri yeniden kuruldu ve Sayaret Duvdevan (Birim 217) adını aldı. Bugün Kuzey Irak’ta Kürtleri eğittikleri iddia edilen Grup bu gruptur. Tecrübeli subaylardan seçilir ve 15 ay çok sıkı bir eğitim alırlar.

Eğitimleri arasında Arap dili ve gelenekleri, Arap giysileri, saç boyama, kontaklens kullanma gibi beceriler, sızma ve sabotaj eğitimi önemli rol alır. Ayrıca yakın dövüş egitimi alırlar.

Not : Yakın dövüş tekniği olarak Krav Maga öğretilir. Bir süre önce bu konuyla ilgisiz olarak yurtdışındaki bir arkadaşımdan duymuştum ve bir kere de okullarında antremanlarını izledim. Hakikaten çok etkin ve sokak savaşlarında çok faydalı olabilecek bir teknik.

Kullandıkları silahlar ise :

  • 14.5 inch CAR15, ayrıca yine birincil silah olarak micro ve mini Uzi kullanılıyor.
  • Sig Sauer P226
  • Ayrıca her timde düşük kalibreli ve susturuculu bir silah vardır. Bu silahın amacı operasyon sırasında yerlerini belli edebilecek sokak köpeklerini öldürmektir.
  • Mauser SR86 ve Mauser SP66 SWS keskin nişancı tüfeği

Ayrıca bu timlerde çok sayıda Filistin sokaklarında görülen arabalardan bulunur. Bu arabaların dış görünüşleri eskidir ama kaportalarının altları yepyenidir ve özel yapılmış zulalarında operasyon silahlarını da saklarlar.

Bu timler operasyonlarını bağımsız olarak planlar ve gerçekleştirir. Görünüşleri nedeniyle sıklıkla Israil askerleriyle aralarında çatışma çıkmıştır ve çok sayıda kayıp verilmiştir.

Şimdi gelelim bizimle ilgili bölümlere. Mistaravim timleri Kürtleri şu anda Suriye ve Iran’da kullanmak üzere eğitse de, zaman içinde bu silahın Türkiye’ye dönmesi kaçınılmazdır.

TSK’nın durumdan haberdar olduğu aşikar, fakat politikacıların tutumu belirsiz. Birkaç protesto haberleri çıktı fakat ciddiyetinden süpheliyim.

Yakın zamanda Türkiye’de Kürt Mistaravimlerinin izlerini taşıyan eylemleri görürsek hiç şaşırmayalım.

Bu yazı Irak, Iran, Israil, Ortadoğu, Savaşlar, Türkiye içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s